Marc Faber’den Uyarılar

Piyasalarda ‘doktor kıyamet’ olarak bilinen ünlü yatırımcı Mark Faber kötümser bir tablo çizerek ilerleyen dönemde güvende olmak için her sorumluluk sahibi vatandaşın bir miktar nakit bulundurması gerektiğini bununla birlikte altını da yatırımları arasında bulundurması gerektiğini kaydetti.
“TÜRKİYE CARİ AÇIK KONUSUNDA ÇOK HASAS”
BloombergHT’de Açıl Sezen ve Cüneyt Başaran’ın programında telefon bağlantısı ile katılan Faber,  yaptığı değerlendimelerde Türkiye’nin cari açığına da değindi. Türkiye’nin başarılı bir politika izlediğini ama cari açık konusunda çok kırılgan ve hasas olduğunu kaydetti. Türkiye’ye çok ciddi bir finansman akışı olduğunu kaydeden ünlü yatırımcı şu aşamada cari açığın sorun olmadığını ama ihtiyatlı davranılması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’ye çok sık geldiğini kaydeden Faber,  fiyatların çok yüksek olduğunu belirtti.
“ALTIN ALIN”
Ünlü yatırımcı piyasa oyuncularını altın almaları gerektiği konusunda öneride bulundu. Faber yaptığı değerlendirmelerde Avrupa’nın ve ABD’nin para basmak dışında bir şansı olamdığını bunuda kağıt paranın değerini dahada kaybetmnesine neden olacağını kaydetti. Paranın değer kaybetmesi ile altına talebin artacağını kaydeden Faber, altın fiyatlarınında artacağı uyarısında bulundu.
Dün gerçekleşen AB Liderler zirvesinde de değinen  Marc Faber,  “Avrupa finansal istikrar fonu ki özünde istikrar fonudur tahviller üzerinde anlaştılar Yunan tahvillerinin satın alıması ile beraber hareket edecekleri kararı aldılar. Yunanistan tahvilleri indirimli bir şekilde alınacak” diyen Faber bu gelişmeleriden mutlaka birilerinin nemalanacağını kaydetti.
Problemlerin önemli olduğunu kaydeden ünlü yatırımcı “hem ABD ‘de hem de Avrupa’da sorunlar çözülmesi sadece ertelendi” yorumunu yaptı.
Karar sonrasında özellikle tahviller ABD ve Alman tahvilleri zayıfladı, İspanya İtalya ve Yunanistan tahvilleri güç kazandığını kaydeden Faber, “kurtarma planın genişlemesi sonrasında sistemli parasallaşma gözlendi.” dedi. Euronun dün güçlenmesinin alışılmışın dışında olduğunu kaydeden ünlü yatırımcı “dolar zayıfladı normalleşme sürecine girildi.” yorumunu yaptı.
ABD tarafında 3′ünüc parasal genişlemenin olup olmayacağı sorusuna ise Faber, 3′ünüc tur parasal genişleme için acele edilmeyeceğini ama ilerleyen dönemde 4-5–6 hatta 99′u görmenin mümkün olduğunu söyldi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ne zaman alım yapmalı?

Dün İMKB’de teknik son günlerdeki teknik zayıflama Fitch’ten gelen açıklamaları bahane ederek kırılmayı gerçekleştirdi ve endekslerde %3’ü bulan düşüşler yaşandı....

Kapat