Marbaş Menkul: Dış Ticaret Açığı Sürpriz Yaptı

Günün en önemli haberi Avrupa tarafında gerçekleştirilecek olan Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları toplantısı olacak. Liderler krizle mücadelede kullanılacak kurtarma fonunun geleceğini görüşecekler. Hafta başında Merkel geçici kurtarma fonu (EFSF) ile daimi kurtarma fonunun (ESM) birleştirilmesine yeşil ışık yakmıştı. Bugün bu konunun netleşmesi bekleniyor. Fonun kapasitesinin ise 700 milyar Euro civarında olması bekleniyor. Piyasa da ise 1 trilyon civarındaki rakamları da telaffuz edenler var. Bugün bu konu netleşir ve fonun kapasitesi de asgari 700 milyar euroyu bulursa AB krizinde önemli bir dönemeç aşılmış olur. Anlaşma çıkmaması durumunda ise dün AB’de İtalya Milano başta olmak üzere bazı borsalarda görülen panik havası AB’nin geneline yayılabilir. Her ne kadar geçmiş tecrübelerimiz AB’nin karar sürecinde her türlü olasılığa hazırlıklı olunması gerektiğini gösterse de, bugünkü toplantıdan bir uzlaşı çıkmasına daha yüksek olasılık veriyoruz.

 
İçeride dış ticaret verisi önemli

 

Bugün açıklanan dış ticaret verisi İMKB, faiz ve kur üzerinde sert etkiler oluşturabilir. 6,52 milyar doları civarında bir dış ticaret açığı verileceği tahmin ediliyordu. Açıklanan rakam 5,94 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 7,46 milyar dolardı. Petrol fiyatlarındaki artışa rağmen dış ticaret açığında azalışın devam ediyor olması oldukça olumlu bir gösterge. Önümüzdeki günlerde İran’la başlayacak P5+1 görüşmeleri de bölgede suların bir nebze olsun durulmasını sağlayacak olursa petrol fiyatlarında ani ve sert düşüşler de görülebilir. Bu durum Türkiye’nin emsallerine göre pozitif ayrışmasına katkı sağlayabilir. Petrol fiyatlarında son birkaç günde yaşanan düşüşün de bu bağlamda Türkiye için olumlu olduğunu görüyoruz. İMKB’nin son birkaç gündür düşüşe karşı dirençli olmasının arkasındaki dinamiklerden biri de bu. Fakat Brent petrolde fiyatlar 120 doların altına kalıcı olarak inmediği sürece, Türkiye için pozitif etkinin sınırlı kalmaya devam edeceği kanaatindeyiz. Özetle bugün açıklanan dış ticaret rakamı İMKB’ye pozitif etkisi olacağını düşünüyoruz. Günün geri kalanında yurtdışından moral bozacak bir haber ya da veri gelmezse İMKB bu pozitif havayı koruyabilir. Bugün günün geri kalanında açıklanacak diğer veriler ise şöyle:

 
 12:00 – AB Mart Ayı TÜFE (Y/Y)
 15:30 – ABD Şubat Ayı Kişisel Gelirler ve Harcamalar

 16:55 – ABD Mart Ayı Michigan Üni. Tük. Güv. Endeksi

 

İMKB 100 teknik görünüm:

 
Dün yılbaşında başlayan yükselen trendin bulunduğu 61,500’ü test eden endekste bugün de bu trendin geçtiği 61,700 seviyesi takip edilecek. Endeks, bu seviyenin altında kaldığı her an satış baskısı başka bir nedene gerek kalmadan artabilir. Bu nedenle endeks bu seviyenin altına gün içinde yeniden sarkacak olursa yukarı yönlü pozisyonların riski artacaktır. Endeks açılışın ardından 61,700 üzerinde tutunabilecek olursa yeniden 62,400 test edilecektir. 62,400 üzerinde ise ana direnç seviyesi olarak kabul ettiğimiz 63,000 seviyesini takip edeceğiz. Bugün 61,700 altına yeniden sarkılacak olursa 60,400 ve ardından 59,800 seviyeleri yeniden gündeme gelecektir. Bu nedenle bizler 61,700 yani sene başında başlayan trendin bulunduğu seviyenin altında temkinli olmak gerektiğini düşünüyoruz.

 

Üzetir DOĞAN

Marbaş Menkul

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kahin’e Göre En Büyük Risk Petrol

‘Kriz kahini’ olarak adlandırılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini, dünya ekonomisinin karşı karşıya olduğu en büyük riskin petrol olduğunu söyledi.  ...

Kapat