Marbaş Menkul: Bekleme Süreci ve Yeni Yön Tayini

Dün borsalarda kısmi kar realizasyonları izledik. Dünkü yorumumuzda da vurguladığımız üzere ABD uzun vadeli tahvil faizleri ve petrol fiyatları risk oluşturmaya devam ediyor. İçeride ise 2,12 seviyesine dayanan döviz sepeti (0,5 dolar + 0,5 euro) en büyük risk konumunda. Dün de vurguladığımız üzere Dolar/TL kuru 100 günlük ortalamanın bulunduğu 1,8175’in de üzerine çıktı ve dün yurtdışı işlemlerde 1,8250 seviyesi görüldü. Kur 100 günlük ortalama üzerinde kaldığı sürece 1,85’teki kritik direnç bölgesi test edilmek istenebilir. Burada kur için tek pozitif gösterge Euro/Dolar paritesindeki yukarı yönlü hareket. Bu nedenle parite de yakından takip edilmeli. Paritede olacak bir geri çekilme Dolar/TL kurunu daha yukarı seviyelere çekebileceği gibi İMKB üzerinde de ciddi bir baskı oluşturabilir.

ABD’de veriler olumlu gelmeye devam ediyor

ABD’de dün açıklanan konut başlangıçları ve inşaat ruhsatları verileri yüzleri güldürdü. İnşaat ruhsatları son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün açıklanacak ve günün tek önemli verisi olan ABD Şubat ayı ikinci el konut satışları öncesinde gelen bu rakamlar bu veriye yönelik olumlu beklentileri de arttırdı. Dün ABD’den gelen olumlu verilere karşın ABD’de endekslerde ufak çaplı gerilemeler vardı. Bu da son dönemlerdeki sert yükselişlerin ardından bir bekleme süreci yaşandığını gösteriyor. Bu sürecin çok fazla uzamayacağını yani kısa süre içinde yükselişe devam mı yoksa bir düzeltme sürecine mi girileceği kararı verileceğini düşünüyoruz. Bu hareketin de teknik dinamikler dahilinde gerçekleşeceği kantindeyiz. Bu nedenle de her bir enstrümanın bir süre daha bağımsız değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

İMKB’ye gelince…

İMKB 100 endeksinde 61,750 desteği bugün de izleyeceğimiz en önemli seviye. Dün gün içinde bu seviyenin altına kısa vadeli sarkmalar olsa da endeks bu seviyenin üzerinde tutunmayı başardı. Endeks bu seviye üzerinde kalmaya devam edebilirse yeni yukarı yönlü denemeler gerçekleşebilir. Burada da 62,900 en önemli direnç seviyesi olmaya devam ediyor. Kısa vadede hareketin yönünün, bu iki seviyeden birinin kırılmasıyla belli olacağını düşünüyoruz. Bugün günün genelinde 61,750/62,900 aralığında bir dalgalanma izleyebiliriz. Teknik göstergelerin farklı sinyaller üretmeye başladığı bir dönemdeyiz. Bu döneme dinlenme ve karar verme süreci de diyebiliriz. Kararın ardından yukarıda bahsettiğimiz seviyelerden aşağıda olanı yani 61,750 desteği kırılacak olursa ara destek 61,400 olmak üzere 60,400’e kadar devam edecek bir satış dalgası daha başlayabilir. 62,900’ün aşılması durumunda ise 63,500 güçlü direnç konumunda bulunuyor.

Üzeyir DOĞAN

Marbaş Menkul

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
62.000’in Altı 60.500-61.000 Aralığına Düzeltme Olacaktır

Ziraat Yatırım Bugüne 62.100 pivot destek seviyesi üzerinde yükselişle ba şlamasını beklediğimiz endeksin 62.575 ara direnç seviyesini hedefleyece ğini düşünüyoruz....

Kapat