Makro-Ekonomik Durum ve Emtiaların Gücü

2011 yılının emtia yılı olacağını aralık ayının sonlarına doğru çeşitli dergilerdeki makalelerimizde belirtmiştik. Bu yükselişlerdeki en büyük katkı yatırımcıların güvenilir liman olarak emtiaları tercih etmesiydi. Özellikle Altın ve Petrol’deki hareketlilik ise dikkat çekiciydi. Ocak sonu itibariyle altın 1310 , Petrol ise 70 dolar seviyelerindeydi. Şubat ayı itibariyle petrol ve altında yükselişlerin olacağını daha önceki analizlerimizde belirtmiştik ve buna göre dip seviyelerden alımlar girerek pozisyonlarımızı altın için 1440 , petrol için ise 107 dolar seviyesi olarak belirtmiştik ve bu işlemlerden uzun vadede ciddi kazançlar elde etmiş olduk. Bu seviyelere bu kadar çabuk ulaşılmasının nedeni ise makro-ekonomik verilerin piyasalara olumlu yansımasından kaynaklanmasıdır. Libya’daki kargaşa ve bu yüzden tüm endişelerin Ortadoğu’ya yansıması, Euro bölgesi faiz artırılabilir iddiası ancak sorunlu Euro bölgesi ülkelerinin sorunlarının artması, Doların ciddi anlamda değer kaybetmesi ve Japonya’da yaşanan deprem nedeniyle oluşan tsunami ve nükleer santral krizi. Bu haberler piyasalarda hareketliliğe neden oldu. Özellikle Altın ve Petrol yaşanan tüm bu olaylardan pozitif etkilendi ve şuanda Altın 1469 , Petrol ise 111,50 dolar seviyesinde hareketlerini gerçekleştirmektedir.
Altın ve Petroldeki yükselişler şuan için devam eder mi yoksa yine rekor seviyelerinden tepki satışları olur mu bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz . Ancak dolardaki değer kaybı, Euro bölgesi sorunlu ülkelerin borç durumları ve Ortadoğu’daki endişelere dikkatle inceleyecek olursak yatırımcılar güvenilir yatırım aracı olarak bu iki emtia üzerinde yoğunlaşmak isteyebilir. Bu yüzdende ilerleyen zamanlarda ki beklentilerimiz yükseliş yönündedir.
Yatırımcıların gözdesi olan Altın’a teknik olarak bakacak olursak 1470 dolar seviyelerinde hareket eden sarı madende 1460 dolar seviyesi gün içerisinde önem arz etmektedir. Bu destek kırılmadığı müddetçe günlük olarak yükselişler baskın olacaktır. Günlük ve haftalık trendlerin de yükseliş olması nedeniyle düşüşlerde alım pozisyonları açılması karlı pozisyonlar elde edebilmek için önem arz etmektedir.
Destekler; 1460-1456-1450
Dirençler; 1475-1480-1483
Kudret AYYILDIR
BaşAnalist / LiderForex

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
MB “Son Gülen” Değil “İyi Gülen” Olmak İstiyorsa…

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Şubat ayı sanayi üretimi bir önceki senenin aynı ayına göre %13,9 artarak (aylık bazda %4,1 aşağıda),...

Kapat