Makine Teçhizatta Leasingde KDV Yüzde 1 Olacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ”Hükümet olarak, direkt bir boykot, ambargo kelimesini zikretmemekle beraber halkımızın   hislerine tercüman olmak zorundayız” dedi.          
 

Marriott Otel’deki Savunma Sanayi İhracatçıları Birliği Kuruluş Genel Toplantısına katılan Çağlayan, toplantıdan önce gazetecilerin sorularını   yanıtladı. 1915 olayları ile ilgili olarak Fransa Meclisi’nde gündeme getirilmeye   çalışılan tasarıyla ilgili bir soru üzerine Çağlayan, Fransa Cumhurbaşkanı   Sarkozy’nin popülizm nöbetine düştüğünü, akılla mantıkla bağdaşmayacak bir tutum   içerisinde olduğunu söyledi.          
 

”Sayın Sarkozy, bu işlerle uğraşacağına önce Cezayir’in hesabını   versin” diyen Çağlayan, Sarkozy’nin tarih işini ise tarihçilere bırakmasını   istedi. Şu anda Fransız iş adamlarının endişeli ve tedirgin olduğunu dile getiren   Çağlayan, işadamlarının 2 ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin kötüye   gideceğinden endişe duyduğunu söyledi. Siyasi sorumluluğun kendisini daha   dikkatli konuşmaya yönlendirdiğini dile getiren Çağlayan şunları kaydetti:         

”Bu, Sarkozy’nin başarısızlığını örtmek için bir taktiktir. Sayın   Sarkozy, ‘cambaza bak cambaza’ yapıyor… Sayın Sarkozy, inşallah bu akıl   tutulmasından kurtulur ve doğru olan ne ise onu yapar. Ülkemizde yatırım yapan   Fransız işadamlarının başımızın üzerinde yeri var. Şu anda herkesin Fransa’dan   kaynaklı bir tedirginliği var. Türkiye’den kaynaklı bir tedirginlik yok. Ancak   ister istemez Türk halkı böyle bir konuda Fransız mallarına karşı bunu yapıyor.   Tabi biz halkımıza ‘şunu yapın bunu yapın’ diyemeyiz ama zaten uluslararası yatırımlara saygılı olan Türkiye devleti için vatandaşlarını yönlendirmesi söz   konusu olamaz. Ama vatandaş kendisi doğal mekanizmasını alıyor. Bu çerçevede ümit   ediyorum ki bunlara gerek kalmadan iş çözülür.”                    

 
-”Türkiye’de bu uçak alımları sürekli gündemdedir, bunlar ister istemez zedelenir”                    
 

Bakan Çağlayan, Savunma Sanayii İhracatçılar Birliği Kuruluş Genel   Kurulunun da yapılacağına işaret ederek, şöyle devam etti:          
  

”Bu alanda da ekonomik ilişkiler zedelenir. Fransız bakanlarla da   geçmişte konuşmuştuk, ocak ayında bir toplantı vardı. Bu şekilde giderse, ayın   22′sinde bu hatayı yaparlarsa 24 Ocak’ta Fransa’da yapılacak Ortak Ekonomi   Komisyon toplantısını yapmayacağız. Ben Fransız halkının bu konudaki sağduyusuna   güveniyorum. Bu sayede Sarkozy de hatasından dönmek zorunda kalacaktır. Çünkü hem ekonomik hem siyasi anlamda önemli problemlerin yaşanacağı bir döneme doğru   gidiyoruz. Özellikle tekrar ifade ediyorum, bildiğiniz gibi Fransızların bir uçak   şirketi var. Türkiye’de bu uçak alımları sürekli gündemdedir. Bunlar ister   istemez zedelenir. Kim ne diyorsa desin biz bu konuda kendi halkımıza milletimize   bunu anlatmakta zorluk çekeriz. Hükümet olarak, direkt bir boykot, ambargo   kelimesini zikretmemekle beraber halkımızın hislerine tercüman olmak   zorundayız.”                    
 

-Makine Teçhizatta leasingte KDV’nin yüzde 1′e düşürülmesi-                    
  

Bakan Çağlayan, makine ve teçhizatta leasingte (finansal kiralama)   uygulanan KDV’nin yüzde 1′e indirilmesi çalışması hakkındaki soru üzerine de,   Türkiye’nin kendine çok önemli hedefler koyduğunu, dünyada büyüme rekorlarına   imza attığını söyledi. Bunların, Türk özel sektörünün ne kadar dinamik olduğunu   gösterdiğini vurgulayan Çağlayan, özel sektörün makine ve teçhizatını modernleştirmesinin gerekli olduğunu ifade etti. Bu konuda talihsiz bir açıklama   okuduğunu dile getiren Çağlayan, şöyle konuştu:          
 

”Bir ihracatçı birlik başkanının böyle bir açıklama yapmasını   garipsedim. Herkes bulunduğu makamın hakkını vermek zorundadır. Şaşırdığım şu    leasing sanki sadece ithal mallarda uygulanacak yerli malında uygulanmayacak gibi   bir yanlış algı var. Makine ve teçhizattaki leasingte KDV’nin indirilmesi, ister   yerli olsun ister yabancı olsun, yerli veya yabancı diye bir ayrım olmaz. Ama maalesef dersini iyi çalışmamış bir arkadaşımız bunun ithalatı patlatacağını   yerli malına zarar vereceğini söylemiş. Ben yerli makine sektörünü herkesten daha   iyi biliyorum. Buradan birilerine şu mesajı vermek istiyorum  derslerini iyi   çalışsınlar, sadece yabancı mallarda diye bir şey söz konusu değil. Makine   teçhizattaki leasingdeki KDV yüzde 1 olacak.”   

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Toparlanma Devam Eder mi?

Ata Yatırım   İMKB endeksi günün ilk yarısını;51789 endekste; 123 puan artıda kapattı. İşlem hacmi; 692.000.000tl olurken, en çok işlem...

Kapat