Mahfi Eğilmez: Suç ve Ceza

Raskolnikov, işlediği cinayetinbaşlangıçta bir suç olduğuna tam olarak inanmasa da zaman onu, bunun bir suçolduğunu önce kendisine sonra da polise itiraf etmeye kadar götürür.Dostoyevski’ye göre vicdanı, insanın beynini rahat bırakmaz. İnsan bir suçişlemişse bunu sonsuza kadar inkâr etmeyi sürdüremez, sonunda vicdanının sesineteslim olur. Ve adalet sistemi suçun arkasındaki olayları dikkate alsa dacezayı uygular. 

 
Biz bunu tersine çevirmeyi başardık.Üstelik iki yönlü olarak başardık. Suçsuz olanları suçlu gibi göstermeyi vetutuklu tutmayı, suçlu olanları ise zaman aşımından salıvermeyi başardık. Çünküaradığımız şey yalnızca suç ve suçlu değil.

 
Modern ceza hukuku yaklaşımı,cezayı vermeden önce suçun, suçlu tarafından hangi güdülerle işlendiğine bakar.Buna göre cezanın en alt limitle en üst limit arasında nerede yer alacağını belirler.Bizde durum farklı, biz suçlunun arkasında kim olduğuna bakıyoruz. Eğersuçlunun arkasında olanlar bizdense suçluyu kurtarmanın yollarını arıyoruz.Eğer suçun ve suçlunun arkasında olanlar bizden değilse o zaman suçlu cezasınıçekiyor.

 
Bu uygulamada itirafın önemi yok.Önemli olan kimlerden olduğunuz. Yani eğer Raskolnikov bizden birisi olsa zamanaşımıyla kurtulurdu ceza yemekten.

 
Bizim durumumuza bakıncaRaskolnikov ne kadar saf, ne kadar masum görünüyor göze. Oysa önce bizden biriolmayı seçse, sonra işleseydi cinayetlerini ve eğer vicdanını bastırmayı dabecerebilseydi, sürgünlere gitmesine hiç gerek kalmazdı. Biraz mahkeme falanardından zaman aşımıyla serbest kalırdı.

 
1692 yılında, Amerika’da Salemkentinde birkaç küçük kızın bazı kadınları cadılıkla suçlaması üzerineinanılmaz bir insan avı başladı. Kentte yaşayan birçok kişi cadılıkla suçlandı,yakalandı, hapse atıldı ve işkencelerle öldürüldü.

 
Senatör McCarthy önderliğindeörgütlenen gruplar Amerika’da 1950’lerde aykırı görüşlü herkesi düşüncelerindendolayı komünistlikle suçlayarak yıldırdılar. Toplum adeta cinnet geçirerek birkomünizm fobisine tutuldu. Bizden olmayan herkes komünist olarak görüldü. Budavranış tarzı sonradan McCarthy’cilik olarak adlandırıldı.

 
Arthur Miller Salem cadılığıolayını kendi döneminin McCarthy’ciliğine uyarlayarak ünlü Cadı Kazanı oyununuyazdı.

 
Yönetim de başka güçler de,tarihte pek çok örneği görüldüğü gibi, zaman içinde bizden olanlar veolmayanlar ayrımları yapabilir. Önemli olan yargının ne yapacağıdır. Yargı,eğer yönetimin izinden giderek bizden olanlar ve olmayanlar ayrımına göre kararalmaya başlamışsa o zaman yapacak bir şey kalmamışdemektir.    

 
İnsan, eğer başkalarına yapılanhaksızlıklara baş kaldıramıyorsa kendisine yapılan haksızlıklara da baş eğmekzorunda kalır.

Mahfi EĞİLMEZ

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
M.Uğur Civelek: Ocak Ayı Rakamları ve Düşündürdükleri…

Türkiye ekonomisine ilişkin ocak ayı verileri, Orta Vadeli Plan hedeflerinden sapmanın daha büyük olabileceğine işaret ediyor. Bir sene öncesinin aynı...

Kapat