Maden Gemilerinin Kiraları Düşüyor

Çin çelik üretimi yavaşladığı ve ham madde fiyatları düştüğü için,  maden ya da kömür taşıyan gemilerin kira fiyatları giderek düşerek son  12 ayın en düşük fiyatlarını gördü.    
 

Denizhaber’in internet sitesinde yer alan habere göre, Londra  merkezli navlun fiyatı tedarikçisi Baltic exchange’den gelen bilgilere  göre Capesize türü gemilerin günlük kiraları şu anda 4,881 dolara  kadar geriledi. Excahnge’den gelen verilere göre şu an ki kira  fiyatları Mart 2011 tarihinden bu yana en düşük fiyatlar.    
 

Dünyanın en büyük madencilik şirketi olan BHP Billiton (BHP) bir  konferansta yaptığı konuşmasında,  çin’in çelik üretiminin  yavaşlamasının sebebinin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinin  odağının büyük üretim projelerinden tüketicilere kaymasından dolayı  olduğunu bildirdi. Steel Index’ten alınan bilgilere göre Demir madeni  fiyatları metrik ton başına 141 dolar ve bu fiyat 2011 yılına  kıyaslandığında fiyatlandırmada yüzde 16 oranında bir düşüş olduğu  gözlemlenmekte.    

 
Baltic Dry Index’in sahip olduğu en büyük gemi türü olan capesize  türü gemiler ürünleri taşımanın daha gelişmiş bir türü. 19 oturumdur  yükselmeye devam eden endeksi 2009 haziranında gerçekleştirdiği 23  günlük yükselişinden sonra en uzun yükselişini gerçekleştirmekte. 
 
Exchange’den alınan verilere göre yükselmeye devam eden endek 884  değerini gördü ve küçük gemi türlerinin üçünde kira oranlarında artış  görülmekte.    

 
Excange’den alınan verilere göre, Panama Kanalından geçe bilen en  büyük gemiler olan Panamax türü gemiler yüzde 1,4 oranında yükselerek  8,037 dolar günlük kiraya ulaştı. Bu artış geçtiğimiz beş ayda kii en  büyük artış. Panamax türü gemilerden yüzde 25 oranında daha küçük olan  Supramax türü gemiler yüzde 2,7 oranında artış göstererek günlük  kiralarını 10,340 dolara çıkadı. Endeks’te bulunan en küçük gemi olan  Handysize türü gemiler ise yüzde 1,7 oranında artış göstererek günlük  kiralarını 7,915 dolara çıkardı, yeni fiyat son dokuz haftada ki en  yüksek fiyat.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Benzin Zamlarına İnceleme

Benzin zamları ekonomi yönetimini harekete geçirdi.   Son yapılan zamlarla birlikte 4.5 lirayı geçen akaryakıt fiyatlarının, Türk ekonomisini tehdit eder...

Kapat