M. A. Yıldırımtürk: Seçimden Sonra Cari Açığa Tedbir Konuşuluyor

ZAMAN Gazetesi yazarı ve tecrübeli piyasa yorumcusu Mehmet Ali Yıldırımtürk bugün köşe yazısında Ankara’nın da cari açığı sorun olarak algıladığını ve seçimden sonra tedbir geleceğini iddia etti.

Mayıs ayı, dış ve iç piyasalarda oldukça tedirgin geçti. Dış piyasaların ağırlıklı konusu Avrupa Birliği’nin (AB) borç krizindeki ülkeler olurken, iç piyasada cari açık sürekli gündemde tutulmaya çalışıldı.

Cari açık; “Bir ülkenin ihraç ettiği mal ve hizmetlerden elde ettiği gelirin, ülkenin yurtdışından ithal ettiği mal ve hizmetlere yaptığı ödemelerden az olması” şeklinde tanımlanıyor. Türkiye, petrol ve doğalgaz ithalatçısı bir ülke. Dolayısıyla cari açığın oluşmasındaki en önemli kalemi enerji ithalatı oluşturuyor. Yılbaşından beri hükümetin ekonomi yönetimini oluşturan;

Hazine, Dış Ticaret’ten sorumlu bakanlık, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası, cari açığı düşürücü önlemler alıyor. Genel seçime az kala cari açığın düşürülmesi konusunda hükümetten daha sert tedbirler alınması beklenebilir mi? Ayrıca dışa açık bir ekonomi modeli uygulanıyorsa; ihracat konusunda dünyadaki rakiplerinizle de sıkı rekabet içinde olmanız ve pazarınızı kaptırmamanız da gerekiyor.

Genel seçimlerden sonra, genel kanaat aynı hükümetle yola devam edileceği yönünde. Seçimden sonra kurulacak hükümetin ekonomi gündemini, cari açığın düşürülmesi oluşturacak görünüyor. Bu konuda ilgili bakanlıklarda şimdiden çalışmaların yoğunlaştığı ekonomi çevrelerinde de biliniyor.

Piyasa oyuncuları ise cari açığı gündemde tutarak, fiyatı yükseltilen dövizden çıkıp, faizi yüksek tahvil ve düşen borsada seçim sonrası için yeni pozisyonlar alıyorlar. Cari açığın yüksekliği işin bahanesi.

Kaynak:  ZAMAN, “Nedir bu cari açık”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bank of America-Merrill Lynch: TL’de Yüzde Yirmi Düzeltme Gelebilir

Haftalık EEMEA (Eastern Europe, Middle East and Africa) raporunda Bank of America-Merrill Lynch yatırımcıları Türkiye’de çok sert bir döviz kuru...

Kapat