Londra’da Protestolar Büyüyor

İngiltere’nin başkenti   Londra’nın iş merkezine yaklaşık 200 çadır kuran protestocular, ülkedeki   bankacılık sistemi ile hükümetin kesinti planlarına tepki gösteriyor.          
 

Londra’daki tarihi Aziz Paul’s Katedrali önünde geçen hafta sonu toplanan   ve yakınındaki Londra Menkul Kıymetler Borsası önüne yürümek isteyen   protestocular, 5 gündür katedralin önünde kurdukları çadırlarda kalıyor.          
 

Protestocuların kurduğu ve gece de konakladığı yaklaşık 200 çadırla,   katedralin önü çadır kente dönüştü. Çadırlarına hükümet ile bankaları eleştiren   çeşitli sloganlar yazan ve polisin müdahalesini önlemek için çadırlarını   birbirine iple bağlayan protestocular, kimi zaman kendi aralarında toplanarak   eylemin nasıl devam edeceğiyle ilgili görüşmeler yapıyor.                    
 

-”Protesto yılbaşına kadar sürebilir”-                    

 

Einstein maskesiyle çadırının önünde oturan bir gösterici, A.A muhabirine   yaptığı açıklamada, yarının ne getireceğinin belirsiz olduğunu ve küresel değişim   için protestoya destek verdiğini söyledi.          
 

İngiltere’deki ve dünya genelindeki ekonomik dengesizlikleri protesto   ettiklerini belirten bir başka protestocu da yılbaşına kadar protestonun devam   edebileceğini ifade etti.          

 
“Yozlaşmış bankacılık sistemini ve siyasetçileri protesto ettiğini”   kaydeden bir diğer protestocu ise, seslerini duyurmak için ne kadar meydanda   kalmaları gerekiyorsa o kadar kalacaklarını söyledi.          

 
Bu arada Londra polisi, protestocuların Londra Menkul Kıymetler Borsası   ve yatırım bankası Goldman Sachs’ın bulunduğu Paternoster Meydanına girmesine   izin vermiyor. Meydan polis kordonuna alınırken, sadece iş yerlerine giden   çalışanların meydana girişlerine izin veriliyor.          
 

Londra’da geçen hafta sonu aralarında Wikileaks’in kurucusu Julian   Assange’ın da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, ülkedeki bankacılık sistemi ve   hükümetin kesinti planlarına karşı çıkan bir protesto düzenlemişti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Serbest ve bankalararası piyasada döviz

Dolar 1,8730 liradan, euro 2,5670 liradan güne başladı

Kapat