Londra’da Konut Fiyatları Dip Yaptı

Dünya’nın en büyük konut piyasası olan Londra’da emlak fiyatları bu yılın en düşük seviyesine geriledi. Emlak fiyatları araştırması yapan Rightmove Plc’ye göre emlak fiyatlarındaki bu düşüşün temel sebebi konut fiyatlarının finansal piyasanın kargaşasından etikileniyor olması.

Londra’da Temmuz ayında konutlara teklif edilen fiyat geçen aya göre %3,4 geriledi. Bu raporu yayınlayan Rightmove Plc şirketi: “ Emlak fiyatları genellikle yılın bu dönemlerinde düşüş gösterir; ancak küresel piyasalardaki karışıklık Londra’daki alıcıları da vurmaya başladı. Bu yüzden en büyük düşüşlerden biriyle karşı karşıyayız. “ yorumunda bulundu.

Raporunda önümüzdeki aylarla ilgili beklentileri de açıklayan Rightmove Plc, Londra’daki emlak fiyatlarında Ağustos ayında Temmuz ayıyla aynı oranda bir düşüş beklemediklerini  ama fiyatlarda gerileme olacağını belirtti.

İngiltere emlak fiyatlarındaki düşüş sadece Londra ile sınırlı kalmadı. İngiltere’nin yüzde sekseninde emlak fiyatlarında gerileme gözlendi. Özellikle Kensington ve Chelsea bölgesinde ciddi gerileme olduğu görülüyor.

Rightmove’un ticari yöneticisi Miles Shipside: “ Eğer taşınmaya gerçekten çok ihtiyaçları yoksa, alıcılar ve satıcılar emlak piyasasından uzak durmaya çalışıyorlar. Bu sebeple ufak dalgalanmalar yaşasa da fiyatların bu seviyelerde yatayda seyretmesini bekliyoruz. Son küresel kriz emlak piyasasını etkilemeye devam edecektir. “ açıklamasını yaptı.

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bu Krizde Biraz Islandık Ama Sel Olmayacak!

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Taner Berksoy Türk ekonomisine hükümetten daha çok güveniyor. Ona göre kamu...

Kapat