LiderForex 28 Haziran Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ

Mali kriz içindeki Yunanistan’da hükümetin yeni kemer sıkma politikalarını içeren orta vadeli programı parlamentoda oylanmasına yalnızca bir gün kala, ülkede kamu ve özel sektör çalışanları ise 48 saatlik greve gitti. Sendikaların çağrısıyla gidilen grev ülkede yaşamı adeta bir süreliğine durduruyor. Sivil havayolu taşımacılığı çalışanları ve liman çalışanları da greve katılıyor. Atina metrosu ise protesto gösterisine katılacak halkın ulaşımını sağlamak amacıyla sadece birkaç saatliğine hizmet verecek. Yunanistan Parlamentosu da iflas tehdidini bertaraf etmek için AB ve IMF’nin istediği tasarruf paketini görüşmeye başladı. Yunanistan başbakanı George Papandreou mecliste milli hassasiyetlere seslenen bir konuşma yaptı, destek istedi. Papandreou, milletvekillerinden “milli vicdanlarına” dayanarak karar vermelerini ve kemer sıkma önlemlerini kabul etmelerini istedi. Yunanistan Parlamentosu’nun kemer sıkma önlemlerini içeren paketi 29 Haziran’da oylaması bekleniyor.

Geçen hafta yaşanan satış baskılarının etkileri piyasaların açılışında kısa süreli hissedildi ve sonra parite toparlanma yolunda hızlı yükselişler gösterdi. Bu hızlı yükselişlere ABD’den gelen olumsuz haberler de katkı sağlamış oldu. Sabah saatlerinde 1,41 seviyelerine kadar düşen EUR/USD paritesi buradan toparlanarak yükselmeye çalıştı. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4329 seviyesine kadar yükselişlerin gözlemlenebileceğini analizimizde belirtmiştik. Parite dün 50 günlük hareketli ortalama seviyesine geldi ancak şuan için bu direnç kırılamadı. Eğer EUR/USD paritesi bu direnci geçemezse tekrar satış baskısına maruz kalabilir. Temel olarak ta yapılan bu eylem Avrupa borsalarında satıcılı bir gün geçirmesi gözlemlenirse Euro’nun değer kaybetmesi, dolayısıyla paritenin gerilemesine neden olabilir. Eğer 50 günlük hareketli ortalama seviyesi geçilirse paritenin üst kanal seviyesi ve aynı zamanda fibonacci %76,4 düzeltme seviyesi olan 1,4480 seviyesine kadar yükselmesi kolaylaşacaktır. Bugün akşam saatlerinde FED Üyesi Fisher ve ECB Başkanı Trichet’in yapacağı konuşmalar piyasalarda hareketliliğe neden olabilir. Bu konuşmalar öncesinde de ABD borsalarının açılışında da hareketlilik gözlemleyebiliriz.

Pivot;1,4235

Destek; 1,4250-1,4200-1,4160

Direnç; 1,4300-1,4355-1,4400

GBP/USD ANALİZ

Kansas City Fed Başkanı Thomas Hoeing, istikrarlı bir finansal sektör yaratmak için ABD´li finansal regülatörlerin Dodd-Frank yasasının da ötesine geçmeleri gerektiğini söyledi. Washington´da bir etkinlikte konuşan Hoeing, bankaların gözetimini sıkılaştırmak gerektiğini söyledi. Hoeing, konuşmasında, ilk olarak Glass-Steagall tarzı bir sisteme geri dönüş çağrısında bulundu. Hoeing´in önerileri arasında gölge bankacılık sektörlerinin kısa vadeli fonlama için para piyasalarına erişmelerine sınırlama getirilmesi de yer aldı. Hoeing, ABD´li büyük bankaların ABD´nin küresel rekabet gücünü koruması açısından daha sıkı sermaye standartlarına maruz kalmama isteklerini reddederken bankaların bu görüşün ´´saçma´´ olduğunu söyledi.

GBP/USD paritesi EUR/USD paritesi gibi net bir yükselişle günü noktalayamadı. GBP/USD paritesi 1,6010 ile 1,5910 arasında sıkışıp kaldı. GBP/USD paritesinde 1,59 desteği uzun vade işlemler açısından da önem arz etmektedir. Daha önce bu seviyelere yaklaşan ancak defalarca denediği halde kıramayan GBP/USD paritesinde alım baskısı devam etmektedir. Ancak bu desteğin kırılması durumunda boğa piyasasının unutulacağı düşünülmektedir. 1,59 seviyesi üzerinde hedefler 1,65 ve 1,6750 olarak belirlenmişken, 1,59 seviyesi altında ise hedefler 1,5650 ve 1,5250 olarak belirlenmiştir. Uzun vade pozisyon almak isteyen yatırımcılar 1,59 seviyesini takip ederek uzun vade pozisyonlar alabilir. Teknik olarak bollinger bandı içerisinde olan GBP/USD paritesinin 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,6238 seviyesine kadar yükseliş gözlemlemesini bekliyoruz. Ancak bu durum temel faktörlerinde teknik analizi desteklediği durumda gerçekleşecektir. Makro-ekonomik haberlerin piyasada anlık olarak yarattığı hareketlilik teknik beklentinin tersi durumda olması durumu paritenin geçici olarak biraz daha gerilemesine neden olmaktadır.

Pivot;1,5915

Destek; 1,5940-1,5885-1,5825

Direnç; 1,6010-1,6040-1,6075

USD/JPY ANALİZ

11 Mart’taki depremin ardından ekonomisi küçülmeye başlayan Japonya’da perakende satışlar Mayıs’ta beklenenin altında azaldı. Perakende satış verileri, Japon ekonomisinin toparlanmaya başladığının sinyali olarak algılandı. Japonya’da perakende satışlar Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 1.3 düştü. Bu oran bir önceki ayda yüzde 2.4 düşüş olarak gerçekleşmişti. Analistler, bu rakamların Japon ekonomisindeki toparlanmaya işaret ettiğini söyledi. Shinkin Asset Management Company’den Hioshi Miyazaki, ekonomideki küçülme hızının azalmaya başladığını, bunun da arz zincirlerindeki hızlı toparlanmadan kaynaklandığını ifade etti. Arz zincirindeki iyileşme, Japonya’daki fabrika üretimi için önemli bir faktör olmasına rağmen, analistler hava şartlarının da büyük rol oynadığını belirtiyor. RBS Securities’in analistlerinden Junko Nishioka, Mayıs ayıyla birlikte yaz sezonunun ve kıyafet satışların artmış olduğuna dikkat çekti. Nishioka, bu trendin Haziran ve sonrasında da devam edebileceğini belirtti.

USD/JPY paritesi 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 80,80 seviyesini geçtikten sonra 81 seviyesine kadar yükseldi. Daha önce de bu seviyeyi test eden ancak geçemeyen parite yine bu dirençten geri döndü ve şuanda da 80,82 seviyesinde hareket etmektedir. Paritede kısa vade yükselişleri gözlemleyebilmemiz için USD/JPY’nin 81 direncini geçmesi gerekmektedir. 81 direncini geçmesi durumunda sert yükselişler görülebilir. Uzun vade beklentilerinin düşüş olması yaşanan bu yükselişlerde satış fırsatı olarak değerlendirilmesine neden olabilir. Kısa vadeli yaşanan yükselişlerde alım girilebileceği gibi uzun vade beklenti olarak ta yükselişlerde satış pozisyonları alınabilir. Gece Asya borsaları açıldıktan sonra Japonya’dan gelen olumlu perakende satışları paritede biraz geriletme yaşatsa da USD/JPY paritesinin tekrar 81 direncini test etmesini bekliyoruz. Eğer parite 81 direncini geçer ve geçmeyi başarırsa 81,30 ve 81,50 seviyelerinin görülmesi kolaylaşacaktır. Aksi takdirde bu direncin altında kaldığı müddetçe 80 desteğine yakınlaşması da kaçınılmaz olacaktır. Bugün ABD borsaları açılışıyla beraber hareketliliğine kaldığı yerden devam etmesi beklenen parite için akşam saatlerinde ABD’den gelecek olan haberler  paritede sert hareketlere maruz kalmasına neden olabilir.

Pivot;80,65

Destek; 80,80-80,50-80,35

Direnç; 81,00-81,10-81,20

PETROL ANALİZ

Genel Sekreter El Bedri, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA), “petrol fiyatlarındaki yükselişi durdurabilmek için stratejik petrol rezervinden piyasaya 60 milyon varil ham petrol aktarılması gerektiği” yolundaki açıklamasını eleştirerek, “IEA’nın bu yoldaki girişimini hemen durdurmasını umarım” dedi. Petrol piyasasının ilave ham petrole ihtiyacı olmadığını ifade eden El Bedri, IEA’nın planlarını gerçekleştirmek için haklı bir neden görmediğini kaydetti. IEA, perşembe günü yaptığı açıklamada, ham petrol satış fiyatındaki aşırı yükselişle mücadele edebilmek için, stratejik rezervden piyasaya 60 milyon ham petrol aktarılması gerektiğini bildirmişti. IEA’nın bu açıklaması üzerine piyasada ABD üretimi ham petrolün varil fiyatı, şubat ayından buyana ilk kez beş dolarlık bir düşüşle 90 dolara inmişti.

115 dolar seviyelerinde başlayan geri çekilmeler 89,60 dolar seviyelerine kadar sürdü ancak bu seviye kırılmayarak siyah inci tekrar toparlanmak istemektedir. Uzun vade beklentilerinin yükseliş olması petrol fiyatlarının düşmesini sınırlandırmaktadır. Ancak gelen makro-ekonomik haberler siyah inciyi geçici olarak geriletmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek petrol fiyatlarının global ekonomiye ciddi zarar veriyor tarzı açıklamalar, IEA ve OPEC’in yapmış olduğu olumsuz konuşmalar siyah inciyi geriletmektedir. Geri çekilmelerin 90$-85$ seviyesi arasında gerçekleşmesini ve bu geri çekilmelerden sonra petrol fiyatlarının tekrar yükselişe geçeceği düşüncesindeyiz. Bunun için petrol ilk destek seviyesi olan 89,60’dan güç almış görüntüsünde. Eğer bu tutum devam ederse petrol fiyatlarında gerilemeyi görmemiz zor olacaktır. Petrol fiyatlarında yaşanan geri çekilmelerden sonra hedef ise daha önce geçemeyip sert satışlara maruz kalan 115 dolar seviyesi olarak belirlenmiştir.

Pivot; 88,70

Destek; 90,00-89,60-88,00

Direnç; 91,10-92,00-92,70

ALTIN ANALİZ

Doların Euro karşısında yükselişinin sonlanması ve değerli metal talebinin artmasıyla altın fiyatları bir ayın en düşük seviyesinden yükselişe geçti. Euro Bölgesi Ekonomi ve Finans Komitesi Başkanı Vittorio Grilli, dünyanın en büyük bankalarının temsilcileriyle Yunanistan’ı kurtarma planına ne tür bir katılım yapabileceklerini konuşmak için bir araya gelirken Dolar Euro karşısında geriledi. ABD dolarıyla fiyatlanan altın ve diğer emtialar genelde Euro ile aynı yönde hareket ediyor. Dublin’deki GoldCore Ltd.’de yönetici olan Mark O’Byrne, “Genelde Doların düştüğü dönemlerde Altın yükseliyor. Asya’daki yatırımcıların metal düştüğü zaman alım yaptığını görüyoruz” dedi.

Yükselişlerde yaşanan satış baskısı perşembe gününden itibaren paritede görülmeye başladı.1558 dolar seviyesine kadar yükselen sarı maden önce 50 günlük hareketli ortalama seviyesine kadar geriledi. Bu seviyeyi kıran altın diğer önemli bir destek olan 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1488’e yaklaştı. Bu desteği de kırmış olsaydı 1462 ve 200 günlük hareketli ortalama seviyesi 1433 dolar seviyelerini test edebilirdi. Ancak sarı maden 1488 dolar desteğini kıramadı ve yukarı yönlü atağına başladı. Bu yükseliş geçici olarak altın fiyatlarını 1505 dolar seviyesine çıkarsa da gelen satış baskısı tekrar kendisini 1494 dolar seviyesine kadar geriletti. Şuanda da 1500 dolar seviyesine yakın seyreden sarı maden için 100 günlük hareketli ortalama çok kritik bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun vade beklentilerinin 1565 ve 1618 dolar seviyeleri olması nedeniyle yaşanacak geri çekilmeler alım olarak değerlendirilebilir. Bunun için de şuanda 1488 desteği çok önemli ve bu destek kırılmadığı için yükselişler tetiklenebilir. Bugün akşam saatlerinde FED Üyesi Fisher ve ECB Başkanı Trichet’in yapacağı konuşmalar piyasalarda hareketliliğe neden olabilir. Bu konuşmalar öncesinde de 15.30’da ABD borsalarının, 16.30’da da Chicago borsalarının açılışında da hareketlilik gözlemleyebiliriz.

Pivot; 1490

Destek; 1495-1480-1462

Direnç; 1506-1511-1518

Kudret AYYILDIR

Baş Analist / LiderForex

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa borsaları yatay seviyede kapandı

Yunanistan'ın borç sorunu endişeleri piyasaların odak noktası olmayı sürdürürken Avrupa borsaları ilk günde yatay seyretti

Kapat