LiderForex 16 Haziran Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ

Yunanistan’daki krizin Avrupa’daki bankaları da vurma ihtimali, Avrupa Merkez Bankası’nın raporuna yansıdı. Avrupa Merkez Bankası, borç krizinin yayılması riskini Euro Bölgesi’nde finansal istikrara yönelik en büyük risk olarak görmeye devam ediyor. Finansal istikrar inceleme raporunu yayımlayan Avrupa Merkez Bankası, borç krizinin yayılması riski konusunda uyardı ve Yunanistan’ın borcunu yeniden yapılandırılması seçeneğine karşı olduğunu bir kez daha ifade etti. Raporda, “iyileşen küresel ve Euro bölgesi ekonomik ve finansal koşullarına rağmen, Euro Bölgesi’nde finansal istikrar açısından genel görünüm oldukça zorlayıcı olmaya devam ediyor” denildi. Avrupa Merkez Bankası raporunda, “bölgede borç krizinin yayılması riski ve bu riskin finansal sektörle etkileşimi en baskın endişe unsuru olarak kalmaya devam ediyor” ifadeleri yer aldı. ECB Başkan yardımcısı Victor Constancio da Yunanistan krizinin bankalara yayılma tehdidinin bölgenin istikrarı önündeki en büyük risk olduğunu söyledi.

EUR/USD paritesi Yunanistan’daki sıkıntılar nedeniyle değer kaybetmektedir. Euro bölgesindeki sorunlu ülkelerin borç sorunları, ülke halkının ayaklanması ve kemer sıkma politikalarına karşı isyan etmesi Euro’nun diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Bunun üzerine ABD’den de olumlu haberlerin gelmesi paritedeki sert satışları devam ettiren unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. 1,45 seviyesini geçemediği için tekrar geri dönen EUR/USD paritesi günlük olarak 1,4156 seviyesine kadar geriledi. Bu gerilemeden sonra toparlanmak isteyen ve tekrar yükselmeye çalışan EUR/USD şuanda 1,4183 seviyesinde hareket etmektedir. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4352 seviyesinin önemli bir direnç olduğu parite de kanalın alt noktası olan 1,4150 desteğinin kırılması durumunda haftalık grafikteki 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4015 seviyesine kadar gerilemesi beklenmektedir. Dün yapmış olduğumuz analizde satışların devamının gelmesi durumunda 1,4180 seviyesine kadar düşüşleri gözlemleyebiliriz açıklamasını yapmıştık. Euro bölgesindeki sorunlu ülkelerin Euro’yu güçsüz bırakması nedeniyle belirlediğimiz seviye de görülmüş oldu. Burada önemli olan acaba parite buradan tekrar yukarı yönlü atağına mı başlayacak yoksa trend’in artık düşüşe döndüğünden ve hedefler 1,35 ve 1,30 mu olacak. Bu sorunun cevabını teknik ve temel olarak cevaplayabiliriz. Teknik olarak paritenin daha önce kıramadığı 1,3950 ve 1,3900 desteğini kırmasıyla trend aşağı yönlü olacaktır. Diğer bir beklenti yani temel olarak ta ekonominin canlanabilmesi için FED’in faizleri artırması. Bu iki durumunda gerçekleşmesi paritedeki trendin değişmesine neden olabilir. Aksi takdirde desteklerden dönerek yine yukarı yönlü atağına başlatabilir.

Pivot;1,4215

Destek; 1,4100-1,4065-1,4025

Direnç; 1,4190-1,4265-1,4325

GBP/USD ANALİZ

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de çekirdek enflasyonun 2006’dan bu yana en hızlı seviyesinde seyretmesiyle, hedef enflasyon tartışmaları gündeme geliyor. Fed’in gevşek para politikası uygulamasında da hareket alanı daraldı. Hedef enflasyon uygulaması Yeni Zelanda’dan Kanada’ya birçok merkez bankası tarafından desteklenirken, Fed Başkanı Ben Bernanke’nin de uzun süredir savunduğu bir strateji. Enflasyonu yükseltmeden, istihdamı ve büyümeyi hızlandırmaya çalışan Fed yetkilileri, bir süredir hedef enflasyon konusunu değerlendiriyor.  Enflasyon hedefinin, tahvil alımlarını sertçe eleştirenleri de tatmin edebileceği düşünülüyor. Diğer yandan vatandaşların tüketici fiyatları ve düşük faiz oranlarına ilişkin endişelerini de azaltabileceği tahmin ediliyor. Eski bir Fed yöneticisi de olan Laurence Meyer, hedef enflasyon stratejisinde yetkililerin çok önceden anlaşmış olabileceğini söyledi. Meyer, Fed’de bu stratejiyi destekleyen birçok yetkili olduğuna dikkat çekerek, Fed’in yalnızca uygulamaya koymak için ekonominin normalleşmesini bekliyor olabileceğine dikkat çekti.

GBP/USD paritesi de EUR/USD paritesindeki hareketlilikle eşdeğer olarak gerilemeye çalışmaktadır. İngiltere’den gelen olumsuz haberlerden sonra bir de ABD’den olumlu haberlerin gelmesi paritenin gerilemesine katkıda bulunmaktadır. Bollinger bandının orta kanalı olan 1,6370 direncinin geçilememesi durumunda alt kanal noktası olan 1,6167 seviyesine kadar geri çekilmenin olabileceğinden bahsetmiştik. Nitekim de böyle oldu.  GBP/USD paritesi dün başlayan satışlar paritenin alt kanal noktasına kadar gerilemesine neden oldu.  Burada önemli olan hem bandın alt noktası hem de kanalın alt noktası olan 1,6165 seviyesinin kırılıp kırılmayacağı. Bu kırılışın olması paritedeki yükseliş trendinin sonlanabileceği ve düşüşlerin başlayabilmesini tetikleyebilir. GBP/USD paritesi bu kanalı kırması durumunda 1,59 seviyesine kadar yeni bir düşüş atağı başlatabilir. Gerçek düşüşlerin olabilmesi içinde paritenin 1,59 desteğini kırması gerekecektir. Eğer GBP/USD belirtilen önemli seviyeleri kıramazsa tekrar yukarı yönlü atak başlatabilir.

Pivot;1,6225

Destek; 1,6150-1,6105-1,6060

Direnç; 1,61951,6285-1,6325

USD/JPY ANALİZ

ABD’de dün açıklanan enflasyon oranları, çekirdek enflasyonun son 5 yılın en hızlı yükselişine işaret etti. Bir yandan işsizlik ve konut piyasasındaki sorunları çözmeye çalışan ABD için, çekirdek enflasyondaki artış, stagflasyon endişelerini de ortaya çıkardı. Gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış tüketici fiyatları endeksinin Mayıs’ta yüzde 0.3 artış kaydetmesi, aynı zamanda gevşek para politikasını sürdüreceğini söyleyen Fed’in işini de zorlaştırıyor.  Enflasyondaki hızlanmada geçici faktörlerin ağırlıklı olduğu düşünülse de, ABD’de çekirdek enflasyon Ekim ayından bu yana artış kaydediyor.  Dünyanın en büyük ekonomisinde çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 0.6 hızlandı. Fed, bir yandan yüzde 2’lik enflasyon hedefini korumaya çalışırken, diğer yandan büyüme oranlarını normalleştirmeye çalışıyor.  Capital Economics’in başekonomisti Paul Ashworth, bunun bir kısmının geçici faktörlerden kaynaklandığı belirtse de, yine de bu oranın büyük bir artış olduğunun altını çizdi. Ashworth, “en azından deflasyona yakalanmıyoruz” dedi.

ABD’den gelen haberler USD/JPY paritesinin kısa vadedeki yükselişini gerçekleşmesine yaradı. Gelen haberlerin anlık etkisini net bir şekilde gösteren parite gün içerisinde 81,05 seviyesine kadar yükseldi. Bu seviyelerden sonra tekrar geri çekilen USD/JPY paritesi tekrar bu seviyelere yaklaşmak istemektedir. USD/JPY paritesi kanalı kırması durumunda 81,50 ve 82 seviyelerini test edebilir. Bu yükseliş uzun vadeli beklentileri için uygun satış fırsatları olarak karşımıza çıkmaktadır. USD/JPY paritesinde net yükselişlerin olabilmesi için paritenin 82,50 direncini geçmesi gerekecektir. Bu direncin altında kaldığı müddetçe uzun vade beklentileri düşüş olarak belirlenmiştir. Aksi takdirde yani parite 82,50 direncini geçerse uzun vade beklentiler olan düşüş yerini yükselişe alması beklenmekte ve 85,50 seviyeleri hedeflenmektedir.

Pivot;80,60

Destek; 80,80-80,40-80,20

Direnç; 81,15-81,35-81,55

PETROL ANALİZ

ABD ekonomisindeki yavaşlama ve Avrupa’daki borç krizine dair endişelerle vadeli kontratlar yüzde 5.4 oranında değer kaybetti. Avrupa Maliye Bakanları’nın Yunanistan’a dair görüşmelerde bulunması ve anlaşmaya varamaması Euro’nun gerilemesine neden oldu. Öte yandan dün ABD’de açıklanan verilere göre, ülkede yakıt tüketiminin 5 haftada ilk kez düştüğü görüldü. Petrol fiyatları ABD ve Yunanistan’daki haberler nedeniyle sert hareketlere maruz kalmaktadır. Dün stoklardaki azalış nedeniyle 100 dolar seviyesine yaklaşmak isteyen siyah inci Euro bölgesindeki sorunlar nedeniyle geriledi ve uzun bir süredir ilk defa 94 dolar seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 95,15 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Petrol fiyatlarında yükselişlerin baskınlaşabilmesi için 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 101 direncinin aşılması gerekmektedir. Bu durumun gerçekleşmemesi durumunda petrolde dün yaşanan satışların derinleşmesi gerekebilir. Bu derinleşme petrol fiyatlarında ciddi bir gerilemeye neden olabilir. Paritenin 95 seviyesinin altında kalması petrol fiyatlarını 90 dolar seviyelerine yaklaştırmak isteyecektir. Uzun vade beklentilerinin yükseliş olması bu düşüşü sınırlandıracak mı yoksa uzun vade beklenti olan yükselişler yerini düşüşe mi bırakacak bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Petrol fiyatlarının 94 dolar seviyesi altına düşmesi satışların baskınlaşmasına neden olabilir. Bu yüzden de kısa vadeli destek direnç kırılışlarına göre işlem girmek siyah inci de kazanç elde edebilmek açısından önemlidir.

Pivot; 97,75

Destek; 94,15-93,25-91,75

Direnç; 96,25-99,00-100,10

ALTIN ANALİZ

Altın, küresel enflasyonu çıkışa geçmesi ve Yunanistan’ı kurtarma planının etkili olamayacağı endişesi ile ikinci gününde de tırmanışını sürdürebilir. Standard Bank’tan düşük faiz oranları  ve enflasyonun talebi körükleyeceği endişesi ile altının bu yıl içinde 1,600 doların üstünü görmesinin beklenildiği açıklaması geldi. Dünya Altın Konseyi’ne (WGC) göreyse Çin gibi gelişmekte olan piyasaların talebi ile altın 10 yıllık rallisini genişletebilir. “Euro Bölgesi borç durumu ve küresel enflasyon üstündeki endişeler yeniden ortaya çıktı.” diyen Standard Bank analisti Marc Ground, “Yunanistan’ın iflasa yürüyor olması piyasaların kaygısını artırıyor, bu da yatırımcıyı başta altın ve gümüş olmak üzere kıymetli metallere yönlendiriyor.” yorumunda bulundu.

Altın fiyatları dün belirttiğimiz kanalın üzerinde kaldığı için beklediğimiz yükselişleri kısmen gerçekleştirdi. Sarı maden 1513 dolar desteğinden aldığı güçle yükselmeye başladı ve gün içerisinde 1534 dolar seviyelerine kadar yükseliş gözlemlendi. Bu yükselişlerden sonra tepki satışlarına maruz kaldığı için kısa zamanlı düşüşler gözlemlenen sarı maden şuanda 1526 dolar seviyesinde hareket etmektedir. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1512,67 desteği aynı zamanda yükseliş trendinin alt kanal noktası olduğundan bu seviye önem arz etmektedir. Bu seviyenin kırılamaması durumunda 1565 seviyelerin tekrar görülmesi kuvvetli bir ihtimaldir. Eğer tepki satışlarından dolayı altın geriler ve bu seviyeyi kırarsa kademeli olarak altında gerileme görülebilir. Bu gerilemenin ilk adresi psikolojik bir destek seviyesi olan 1500 dolar seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot; 1520

Destek; 1517-1512-1505

Direnç; 1531-1537-1545

Kudret AYYILDIR

BaşAnalist / LiderForex

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Başar Yıldırım: Faiz Harcamaları Başrolünde Bir Mayıs Bütçesi…

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine göre, Nisan ayında 2.8 milyar TL bütçe fazlası verilirken faiz dışı fazla 6.9 milyar...

Kapat