Lider Forex: Yüksek Yen’e Müdahale Gelecek mi?

EUR/USD ANALİZ
 

Goldman Sachs’ın analistlerinden Jernej Omahen, İtalya ve İspanya’daki uzun vadeli istikrarsızlığın, ülke dışına yayılacak kötü sonuçlara sebep olabileceğini söyledi. Yunanistan’daki mali krizin Avrupa’daki bankalar için daha baş edilebilir boyutta olduğuna dikkat çeken Goldman Sachs, İtalya ve İspanya’da oluşabilecek krizlerin ise çok daha zorlu ve idare edilmesinin güç olduğunu söyledi. Aynı zamanda Avrupalı bankaların elinde bulundurduğu İtalyan ve İspanyol tahvillerinin miktarının da oldukça fazla olması, dev bankaların riske maruz kalma oranını büyük oranlarda etkiliyor. EUR/USD paritesi 1,3837 seviyesine kadar geriledikten sonra Euro bölgesi için kurtarma haberleri paritenin yükselmesine neden oldu. Ayrıca paritenin 1,3850 desteğini test ettikten sonra tekrar dönmesi paritede düzeltme hareketinin olabileceğinin de sinyallerini verdi. Bu yüzden de 1,4125 direnci geçilirse 1,4185 seviyesine kadar yükseliş gözlemlenmektedir. Şuandaki yükselişin asıl kaynağının Dolar’ın Euro’dan daha fazla değer kaybetmesinden kaynaklandığını ve bu durumun çokta uzun sürmeyeceği yönündedir. Maksimum yükselişlerin 1,42 seviyesi ile sınırlı kalacağı ve paritenin tekrar gerileyeceği düşüncesindeyiz. Ancak teknik olarak günlük beklentimizin yükseliş olması kısa vadeli alım pozisyonları açılması gerektiğini doğruluyor.
 

EUR/USD paritesi için önerebileceğimiz fırsatlar; pivot seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe kısa vadeli alım pozisyonu açmak yada yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirmektir. Bugün ayrıca FED Başkanı Bernanke’nin konuşması ve akşam Türkiye saati ile 21.00’da FED’den gelecek olan Aylık Bütçe Beyanı Haberi paritenin seyri açısından önemlidir. EUR/USD paritesinde günlük grafikte 200 günlük hareketli ortalama seviyesi 1,4035 seviyesinden geçmektedir ve parite eğer günlük kapanışını bu seviyenin altında gerçekleştirirse satışların devamı görülmesi kuvvetleşecektir. Ancak bu destek gün sonunda takip edilmeli ve üzerinde kapanış olması durumunda kısa vadeli alım pozisyonları açılabilir. Şuanda parite düşüşlerin düzeltmesini gerçekleştirmekte ve bu yüzden de yükselişlerde satış pozisyonu açmak riskinizi minimize etmek adına önemlidir.
Pivot;1,3975
Destek; 1,4038-1,4008-1,3900Direnç; 1,4120-1,4185-1,4275
 

GBP/USD ANALİZ
 

GBP/USD paritesi dün yaşadığı satışlar sonrası düzeltme hareketini gerçekleştirmektedir. Bugün sabah saatlerinde 1,5987 seviyesine kadar yükseldi ancak 1,60 seviyesinin üzerine çıkamayarak tekrar geri döndü. Yapmış olduğu geri dönüş paritenin 1,5905 seviyesine kadar geri çekilmesini sağladı. Günlük olarak beklenilen yükseliş baskısı nedeniyle gün içerisindeki pivot seviyesini geçemeyen parite tekrar yükseldi ve şuanda da 1,5950 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Paritenin şuanki konjonktürde Dolar’ın değer kaybetmesi ile yükseldiği ve bu yükselişlerin 1,59 seviyesi altında sonlanabileceğini söyleyebiliriz. Eğer GBP/USD paritesi 1,59 desteğini kırar ve bu seviye altında günlük kapanış gerçekleştirirse paritenin 1,5650 seviyelerine kadar gerileyebileceğinden bahsedebiliriz. Bu durumun gerçekleşmemesi durumunda yani paritenin 1,59 desteğini kıramaması yada günlük kapanışını bu seviyenin üzerinde yapması durumunda paritede düzeltme hareketinin devam etmesi beklenmektedir. Bu durumda GBP/USD paritesi 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,6035 seviyesine kadar yükselebilir. Bugün ABD’den gelecek olan haberler paritenin seyri açısından önemlidir. Bu yüzdende ABD borsaları açılışı sonrası gelecek olan bu haberleri takip etmeli ve buna uygun strateji belirlenmelidir.
Pivot;1,5905Destek; 1,5920-1,5875-1,5825
Direnç; 1,5995-1,6050-1,6080
 

USD/JPY ANALİZ
 

Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda, yenin son dört ayın en yüksek seviyesine yaklaşması ile birlikte, Japon para biriminin hareketleri konusunda artan endişesini dile getirmeye başladı. Noda, Japon Yen’inin Dolar karşısında 17 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesi olan  78.50′ye çıkmasının ardından, Tokyo’da bugün basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, “Yen hareketleri biraz tek yönlü, bu nedenle piyasaları dikkatle izleyeceğim” dedi. Nomura Securities Co.’dan Japonya para birimi araştırma şefi Yunosuke Ikeda, Noda’nın yorumlarının, müdahale öncesi genellikle yapılan aleni uyarıların gerisinde kaldığını söyledi. Ikeda, geçmişteki Yen satışı müdahaleleri öncesi uyarıların, “döviz kurlarındaki hareketlerin düzensiz olduğu” ve “hükümetin gerek duyulduğunda kararlı adımlar atacağı” şeklinde olduğuna dikkat çekti. Güçlenen Yen, ihracatı olumsuz etkileyeceği için, Mart ayındaki deprem ve tsunami felaketi sonrası ortaya çıkan hasardan sonra toparlanma işaretleri gösteren Japonya ekonomisi için iyi bir gelişme değil. Japonya en son 18 Mart’ta, depremin Yen’in Dolar karşısında 76.25 ile 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına neden olmasının ardından Japon yatırımcıların denizaşırı varlıklarını satacağı beklentileri ile G-7 ülkeleri ile işbirliği halinde, yen satışı yaparak piyasaya müdahale etmişti.
   

USD/JPY paritesi uzun vade beklenti olarak düşüşlerine devam etmekte. Bu düşüşlerde Yen’in değerinin yüksek olması da önem arz etmektedir. Çünkü Yen’in yüksek fiyatı ihracat yapmakta sorun açmakta ve bu konuda Japonya Maliye Bakanı’nın müdahale gelebilir tarzında yaptığı açıklama Yen’de değer kaybına neden olabilir. Daha öncede deprem zamanı Yen’e müdahale edilmişti. Bu tarz müdahale öncesi açıklamalar yapılması acaba tekrar müdahale yapılabilir mi sorusunu da beraberinde getirmektedir. Şuanda günlük ve haftalık trendlerinin düşüş olması Dolar’ın güçsüzlüğüne bağlı olarak devam etmektedir. Düşüşlerin devam etmesi durumunda gelebilecek ilk seviye olarak 78,75 ve 78,25 karşımıza çıkmaktadır. Akşam saatlerinde Bernanke’nin konuşması ve Aylık Bütçe Beyanı paritedeki gidişata etki edecek önemli haberler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Pivot; 79,60Destek; 79,00 -78,75 – 78,50
Direnç; 79,50-79,90-80,20

 
PETROL ANALİZ

 
Uluslararası Enerji Ajansı, petrol talebinin 2012′de hızlanacağını açıkladı. Ajans’ın Paris’te açıkladığı petrol raporuna göre, gelecek yıl petrol tüketimi günlük 1.5 milyon varil artacak. Raporda, dünya petrol tüketiminin 2011 yılına kıyasla yüzde 1.6 artarak günlük 91 milyon varile ulaşacağı belirtildi. Petrol ihraç eden ülkelerdeki üreticilerin mevcut petrol arzını karşılaması konusunda yetersiz kaldığı belirtilen raporda, Uluslararası Enerji Ajansı üyelerinden ABD ve Almanya’nın 3 kez petrol arz ve talebini dengelemek amacıyla strateji rezervlerini piyasaya sürmek zorunda kaldıkları hatırlatıldı. IEA’nın raporunda ajansa üye ülkelerin 60 milyon varillik petrol miktarını serbest bırakmaları, küresel ekonomiyi tehdit eden petrol arz sıkıntısını giderdikleri ifade edildi. Bu arada Uluslararası Enerji Ajansı’nın 91 milyon varillik petrol tüketim artışı tahmini, OPEC’in 89 .5 milyon varillik petrol tüketimi tahmini ile çelişiyor. Artan petrol talebinin gelişmekte olan ülkelerden geleceğini açıklayan ajans, OECD üyesi ülkelerde talebin hafif bir şekilde düşeceğine işaret etti. Öte yandan gelişmekte olan ülkelerden gelecek olan petrol talebi, petrol ihraç eden ülkeler örgütü üyeleri üzerine üretimi arttırma yönünde baskı oluşturacak. Ajansa göre OPEC üyelerinin, dünya petrol tüketiminin kesintiye uğramaması için, gelecek yıl içinde günlük ortalama 30.7 milyon varil üretim yapmaları gerekecek. Ajans, Kanada, Brezilya ve Avustralya gibi OPEC dışı ülkelerin petrol üretiminin 2012′de 54 milyon varile ulaşacağını açıkladı.

 
Siyah inci 89,60 dolar desteğinden aldığı güçle yükselişine devam etmek istemektedir. Bugün gün içerisinde 97,40 direncini geçen siyah inci 98 seviyesine kadar yükseldi ancak tekrar geri çekildi. Petrol ile ilgili gelen taleplerin birbirleri ile çelişmesi ile temel olarak etkilenen sarı maden bugün gelecek olan ham petrol stokları haberi sonrası agresif hareketler gerçekleştirebilir.  Piyasalarda beklenen Stoklarda azalış yönündedir. Bu durum petrol fiyatlarında yükselişleri getirebilir. Piyasa beklentisi ile aynı gelmesi var olan alış baskısını tetikleyebilir ve siyah inci 100 dolar seviyesine kadar yükselebilir. Ancak gelecek olan haber stoklarda artış olması yönünde ise bu durum petrol fiyatlarında geri çekilmelere ve yükselişlerin düzeltmesi yönünde gerçekleşebilir. Akşam ABD borsaları sonrası oluşabilecek bu tür haberlere dikkat etmeli ve sonuca uygun pozisyonlar alınması gerekmektedir.Pivot;96,40Destek; 95,90-95,15-94,35
Direnç; 97,90-98,95-99,50
 

ALTIN ANALİZ

 
Avrupa’nın borç krizinin küresel yavaşlamayı kızıştırması ile altına olan talep arttı; altın tüm zamanların rekorundan sadece yüzde 1 eksik kaldı. Rallisini sekizinci güne taşımaya hazırlanan altın, Şangay da ise çoktan rekoru gördü. Zhonghui Futures Co analisti Li Fang “Altın, Avrupa’nın borç krizi bu yolda ilerledikçe önümüzdeki bir iki ay içinde çok rahat 1,600 doları görebilir.” yorumunda bulundu.  Spot altın 10 yıllık rallisinin ardından 2011′de rallisinin 11. yılına hazırlanıyor.

 
Enflasyonist baskılarının enerji ve gıda fiyatlarındaki yüksekliğinden kaynaklandığını ve bu durumun geçici olduğunu söyleyen FOMC üyeleri nedeniyle altına olan talebin çokluğu sarı madenin 1575 dolar seviyelerine kadar yükselmesine neden oldu. Altın fiyatlarındaki yükselişlerin 1600 dolar seviyelerine kadar yükseleceğini söyleyebiliriz. Ancak yüksek seviyelerden alışık olduğumuz kar realizasyonları altın fiyatlarını 1525 dolar seviyelerine kadar geri çekilmesine neden olabilir. Saatlik grafiğimizi incelediğimizde yükseliş trendinin üst kanal noktasına yaklaşmaya çalışan sarı maden eğer yükseliş trendinin üst kanal noktasını kırarsa 1600 dolar seviyelerini görmesi kısa zamanda kuvvetlenecektir. Ancak yükseliş trendin üst kanal noktasını kıramaması durumunda kar realizasyonun yaşanması beklenmektedir ve bu durum altın fiyatında önce 1557 dolar seviyelerine daha sonra da 1536 ve 1521 dolar seviyelerine kadar geri çekilmelerine neden olabilir. Bu seviyelerde temkinli olmalı ve net pozisyonlar görüldüğünde işlem açılmalıdır. 1600 dolar seviyeleri stop loss olarak belirlenerek satış pozisyonları açılabildiği gibi düşüşlerde alım pozisyonları hedeflenerek 1600 dolar seviyelerine take profit seviyeleri belirlenebilir.Pivot;1563Destek; 1569-1554-1545Direnç; 1579-1585-1593
 

Kudret AYYILDIR
Baş Analist / LiderForex

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yılmaz: Kalkınma ajansları daha etkin olacak

Bloomberg HT Ekonomi Direktörü Kerem Alkin'in sorularını yanıtlayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kalkınma ajanslarının ve yatırım izleme birimlerinin kurulduğunu açıkladı

Kapat