Libya’nın Bankacılık ve Vergi Sistemini Türkiye Kuracak

Türkiye, 42 yıllık Kaddafi döneminin sona erdiği Libya için model  ülke oldu.
 

Star Gazetesinin haberine göre, Libya’nın bankacılık ve vergi  sistemini Türk uzmanlar kuracak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun,  geçtiğimiz hafta Libya’ya gerçekleştirdiği ziyarette, acil olarak  ihtiyaç duyulan bankacılık, vergi ve telekom gibi sistemlerin  kurulması konusunda Türkiye’nin destek olması kararlaştırıldı. Bu  çerçevede, iki ülkenin uzmanları çalışacak. Libya’da yaşanan iç  savaşın ardından, ülkenin ekonomik sistemi de yeniden  yapılandırılacak. Bu çerçevede, serbest ekonominin oluşturulması  öngörülüyor. Libya’da iş başında bulunan geçici hükümetin, ekonomik  kalkınma çerçevesinde öncelikle bankacılık ve vergi sisteminin  oluşturulmasını istediği öğrenildi. Çünkü para transferi yapılamadığı  için ülke, kamu personelinin dahi maaşlarını ödeyemiyor. Yine, vergi  toplanamadığı için de gelir sağlanamıyor. Bunun için acil olarak, iki  konuda adım atılması öngörülüyor. Bu durum, Libya hükümet  temsilcilerinin Türkiye yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde gündeme  geldi. Libya hükümeti, Türkiye’den bankacılık ve vergi sisteminin  oluşturulması konusunda yardım talebinde bulundu. Türkiye de taleplere  onay verdi. İki ülkenin Maliye ve bankacılık uzmanları bir araya  gelerek, çalışmalara başlayacaklar. Ekonomi bürokratları, Libya  hükümetinin, küresel krizde başarılı olması, Müslüman bir ülke olması  nedeniyle ekonomik modelin kurulmasında Türkiye’yi örnek almak  istediklerini kaydettiler.
 

Yetkililer, özellikle Türk bankacılık sisteminin birçok Arap  ülkesi tarafından örnek alındığını belirterek, Libya’nın da bankacılık sistemi için, Türkiye’nin çalışmalarını şimdiden incelediklerini  bildirdiler. Önümüzdeki günlerde ise vergi ve bankacılığın dışında, sosyal güvenlik, eğitim gibi birçok alanda da Libya’nın yeniden  yapılandırılmasında işbirliği yapılacağı tahmin ediliyor. Öte yandan Libya’da gerçekleştirilecek reformların kaynakları Türkiye’nin  sağlayacağı kredilerden karşılanacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Libya ziyareti sırasında gündeme gelen nakit yardımının  dışında, Libya’ya ‘kredi ve hibe’ yardımlarda da bulunulacak. Libya hükümeti için Türkiye tarafından hazırlanan kredi paketinin  ayrıntıları şöyle:
 

Libya için ilk etapta 300 milyon dolarlık yardım paketi  hazırlandı. Bunun 100 milyon doları, nakit olarak verilecek.

 
100 milyon doları da proje kredisi olacak ve altyapıların  fizibilite çalışmalarında kullanılması öngörülüyor.
  

100 milyon dolar ise TİKA’nın kaynaklarından karşılanacak ve hibe  olacak. Söz konusu kaynakla, iki ülke arasında yapılacak işbirliği  çerçevesinde, acil su ve elektrik gibi projelerin inşa edilmesi  sağlanacak.

 
300 milyon dolarlık yardım paketinin 200 milyon doları kredi  olacak. Kredi, uzun vadede ve düşük faizle geri ödenecek.

  
Söz konusu 200 milyon  dolarlık kredi, Tasarruf Mevduatı Sigorta  Fonu tarafından el konulan Arap Türk Bankası’ndaki bloke edilen paralar teminat gösterilerek kamu bankalarından sağlandı. Eğer kredi  geri ödenmezse, Arap Türk Bankası’ndaki dondurulmuş kaynaklardan  tahsil edilecek.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: US Dollar Losses After Bernanke Speech May Be Short-Lived

The US Dollar fell along with the Franc and Yen amid fading safe-haven demand in the aftermath of Ben Bernanke’s...

Kapat