Libor Soruşturmasına Yen’de Karıştı

ABD Adalet Bakanlığı’nın öncülüğünde, Avrupa Birliği, İngiltere,  ABD ve Japonya, finansal kriz döneminde LİBOR faizlerinin suni olarak  yükseltilip yükseltilmediğini araştırıyor. Libor davası şimdi de Tokyo ve yen oranlarına kadar uzandı.
 

Bloomberg HT’nin haberine göre, Davanın avukatları, müvekkillerini  daha fazla soruşturmaya hazırlıklı olmaları gerektiğini söyleyerek uyardı. Salı günü yayınlanan raporda, UBS’in Dow Jones’tan yen oranları ve  Tokyo’daki libor faizlerine ilişkin önceden bilgi almış olduğu  duyuruldu.
 

UBS, Dow Jones’tan bilgi alırken, işbirliği yapıldığı sürece bunun  yasal sayılacağı konusunda teyit almış olduklarını ifade etti. Ancak İsviçreli banka, anlaşmaların Dow Jones ve diğer hükümet organlarını  kendileri hakkında iddialarda bulunmaktan alıkoymamış olduğunu  söyledi.
 

Libor soruşturması ilk başlatıldığı sırada yalnızca İngiltere’deki  dolar oranlarına odaklanmıştı. Libor ve Tibor (Japonya Bankacılık Kuruluşu tarafından belirlenen  bankalar arası referans faiz) İngiltere ve Japonya’nın kontrolünde  belirlenip, yönetiliyor.
 

Soruşturma hakkında bilgisi olan yetkililer, regülatörlerin,  traderların önceden aldığı bilgileri türev piyasasındaki işlemlerinde kullanıp kullanmadıklarını araştırdıklarını belirtti.
 

Diğer yandan libor faizlerin yükseltilmesinin yanı sıra, bazı  bankaların bu oranları borçlanacakları zamanlarda düşürmüş oldukları da tahmin ediliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih Özatay: Türkiye; Nereye?

‘Kriz’ sözcüğünü bugünlerde yine çok duymaya başladık. ‘Kriz’ denildiğinde ne kastedildiği üzerinde durmak gerekiyor; bol miktarda kavram kargaşası var. Kriz...

Kapat