Leonetti: Fransız Bankaları Tehlikede Değil

Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Jean Leonetti, Fransız bankalarının tehlikede olmadığını söyledi.
 

Leonetti Fransız televizyonu France 2′ye yaptığı açıklamada, uluslararası   kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Credit Agricole ile Societe Generale’in   kredi notlarını düşürmesini değerlendirdi.
 

Fransız bankalarının tehlikede olmadığını vurgulayan Leonetti, söz konusu bankaların Yunanistan’dan kaynaklanacak risklere karşı yeterince sermaye gücü olduğuna dikkati çekti.
 

Leonetti, Yunanistan’ın ne Avro bölgesi’nden çıkmasının ne de temerrüte   düşmesinin söz konusu olamayacağını ifade ederek, Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nden çıkması durumunda Yunanlıların satın alma gücünün yüzde 30 azalacağına ve Avro   Bölgesi’nde domino etkisinin görülebileceğine vurgu yaptı.
 

Fransız bakan, krizi sınırlandırmak üzere ülkesinin yeni tedbirler almayı   planlamadığını da kaydetti.

 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bu sabah yaptığı   açıklamada, varlıkları bakımından Fransa’nın ikinci büyük bankası Credit   Agricole’nin ”Aa1” olan kredi notunu bir basamak düşürerek ”Aa2”ye ve varlıkları bakımından üçüncü büyük bankası Societe General’in ”Aa2” olan kredi   notunu da ”Aa3”e indirmişti.

 
Kuruluş, Fransa’nın en büyük bankası BNP Paribas’nın ”Aa2” olan kredi   notunu ve ”negatif” olan not görünümünü korumuştu.

 
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Komşuya Dava

BOTAŞ, iflasın eşiğine gelen Yunanistan’dan alacaklarının peşine düştü. Şirket, 300 milyon dolarlık borcu bulunan Komşu’yu uluslararası tahkim mahkemesine vermeye hazırlanıyor....

Kapat