Lagarde: Vakit Daralıyor…

IMF başkanı Christine Lagarde ABD’li yetkilileri uyararak, geri sayımın başlamış olduğunu ve ABD’li siyasiler 2 Ağustos’a kadar uzlaşı sağlayamazsa, dünyanın en büyük ekonomisi temerrüde düşerek, yeni bir krizi tetikleyebilecegi uyarısında bulundu.

 

Lagarde aynı zamanda harcamalardaki aşırı kesintinin “işsizliğin arttığı bir toparlanma modeli”ne sebep olabileceğine de dikkat çekerken doların üzerindeki baskı da borçlanma sorunuyla beraber artıyor dedi

 
Lagarde, bir yandan ABD’yi borçlanma sorununa ilişkin uyarırken, diğer yandan Avrupa Birliği’nin de kendi borç krizini unutmaması gerektiğini savundu. IMF Başkanı, ABD’nin borçlanma sınırının yükseltilememesinin yalnızca ABD’yi değil, küresel ekonomiyi vuracağını belirtti.

 
Küresel ekonominin hâlâ risk altında olduğuna dikkat çeken Lagarde, ABD’deki sorunun da bir an önce çözülmesi gerektiğini, siyasi anlaşmazlıklara bir son verilmesi gerektiğini söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih Özatay: Türkiye; Nereye?

‘Kriz’ sözcüğünü bugünlerde yine çok duymaya başladık. ‘Kriz’ denildiğinde ne kastedildiği üzerinde durmak gerekiyor; bol miktarda kavram kargaşası var. Kriz...

Kapat