Lagarde: Tehlikeli Bir Dönemdeyiz, Harekete Geçme Zamanı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonomide risklerin arttığı ve hükümetlerin büyümeyi güçlendirmek için adımlar atması gerektiği uyarısında bulundu.
 

Kansas City Fed’in ABD’nin Wyoming eyaletinin küçük bir kasabası Jackson   Hole’da düzenlediği toplantıda konuşan Lagarde, ”Bu yaz ortaya çıkan gelişmeler   tehlikeli bir dönemde olduğumuzu gösterdi. Kırılgan toparlanmanın rayından   çıktığını görüyoruz. Bu yüzden şimdi harekete geçmeliyiz” dedi.

   
”Küresel ekonomide aşağı yönlü riskler artıyor. Bu riskler, güvendeki   kötüleşme ve siyaset yapıcıların gerekli kararları alma inancına sahip   olmadıkları ya da basitçe alma niyeti bulunmadıkları algısının artmasıyla daha da   ağırlaştı” diyen Lagarde, merkez bankalarına, kırılgan küresel toparlanmayı   korumaları için faiz oranlarını düşük seviyelerde tutmaları ve ”alışılmadık”   adımlar atmayı düşünmeleri çağrısında bulundu.
  

Gelişmiş ekonomilerin borçlarını kontrol altına almak için uzun vadeli   planlar oluşturması, ancak aynı zamanda toparlanmayı tehlikeye atmamak amacıyla   çok hızlı kemer sıkma önlemleri uygulamaması gerektiğini ifade eden Lagarde,   ”Makroekonomik politikalar büyümeyi desteklemeli. Para politikası, resesyon   riskinin enflasyon riskinden daha önemli olması nedeniyle daha uyumlu kalmaya   devam etmeli” ifadesini kullandı.
 

Gelişmekte olan ülkelere de sorumluluk düştüğünü, bazı ”anahtar”   ülkelerin iç talebi düşürdüğünü ve para birimlerinin değerlenmesini önlediğini   söyleyen Lagarde, bu tür önlemlerin gelişmekte olan ekonomilerin küresel büyümeye   büyük katkı vermesini engellediğini bildirdi.
 

Lagarde, ”Herkes şunu anlamalı, ayrışma bir efsane. Gelişmiş ekonomiler   resesyona girerse gelişmekte olan piyasalar bundan kaçamayacak” dedi

 

AVRUPALI BANKALAR-
 

IMF Başkanı Lagarde, ”Avrupalı bankaların, Avrupa’nın borç krizinin daha   fazla ülkeye yayılmasını önlemek adına sermaye artırımına gitmesi gerektiğini”   söyledi.
 

Avrupalı bankaların ”acilen” sermaye artırımına gitmemesi durumunda,   ekonomideki zayıflığın Avrupa’nın merkezi ekonomilerine kolayca yayılabileceği   uyarısında bulunan Lagarde, bankaların bilançolarını desteklemenin krizin   zincirleme olarak bulaşmasını önlemede anahtar önemi bulunduğuna işaret etti.
 

Bankaların sermaye artımının ”önemli” ve zorunlu olmasının ”en etkin   çözüm” olduğunu vurgulayan Lagarde, bankaların sermaye artırımında gerekli   fonları ilk olarak finansal piyasalardan ve daha sonra gerekirse 440 milyar   avroluk Avrupa Finansal İstikrar Fonu dahil kamu fonlarından bulması gerektiğini   belirtti.
 

Özel yatırımcılar ya da hükümetlere, Yunanistan, İtalya ya da Portekiz   gibi ülkelerin borçlarını ödeyememeleri halinde muhtemel kayıplarla karşılaşacak   bankaların sermayelerini takviye etmeleri önerisinde bulunan Lagarde, Avrupa   ülkelerinin ayrıca bütçe açığını azaltıcı planları uygulamaya koyması gerektiğini kaydetti.
 

-ABD EKONOMİSİ-
 

Lagarde, ABD’li siyasetçilere ekonomiyi teşvik etmek ve konut   sektöründeki krizi hafifletmek için daha fazla agresif adım atması çağrısında   bulundu.
 

ABD yönetiminin, gelecekte hükümet borçlarını kontrol altına almak için   ”güvenilir” bir plan oluşturması, ancak şu anda güçlü ekonomik büyümeyi teşvik   etmesi gerektiğini vurgulayan Lagarde, ekonominin durgunlaşması halinde hükümetin   gelecekte harcamaları kısma planının güvenilirliğini kaybedeceğini ifade etti.
 

ABD’li siyasetçilerin, konut fiyatlarındaki düşüşü ve hanehalkı   harcamalarındaki kötüleşmeyi durdurması gerektiğine işaret eden Lagarde,   siyasetçilere, ev sahiplerinin tutsat (mortgage) kredileri borcu miktarını   düşürmede daha agresif hareket etmeleri çağrısı yaptı.
 

Lagarde, hükümetin, ev sahiplerinin evlerini yeniden finanse etmek ve   aylık konut kredisi ödemelerini azaltmak için çok düşük seviyeli tutsat kredisi   faiz oranlarından faydalanmasına yardımcı olması gerektiğini de sözlerine   ekledi.

 
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Para Yok, Umut Var…

Ekim Vadeli Endeks Kontrat      Global piyasaların odaklandığı Jackson Hole Konferansının problemsiz atlatıldığı görülüyor. Ben Bernanke yeni bir parasal...

Kapat