Lagarde, IMF Yarışında Konumunu Güçlendiriyor

Uluslararası Para Fonu (IMF)   Başkanlığı’na aday olan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Endonezya’nın desteğini alarak yarıştaki konumunu   güçlendirdi.
 

Endonezya Maliye Bakanı Agus Martowardojo Jakarta’da düzenlenen ekonomi   konferansında yaptığı açıklamada, kişisel olarak Fransa’yı desteklediğini   belirtti. Endonezya, Lagarde’a destek veren ilk büyük gelişmekte olan ekonomi   oldu.
 

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil el-Arabi ise dün, Mısır Hükümetinin   Lagarde’a IMF Başkan adaylığı konusunda destek vereceğini açıkladı. Mısır’ın IMF   İcra Direktörleri Kurulu’nda bir temsilcisi bulunuyor.
 

Birleşik Arap Emirlikleri Maliye Bakanı Obeid Humaid al-Tayer,  G20   toplantıları boyunca özellikle fiyat artışları ve işsizlik konusunda Lagarde’ın   oynadığı role dikkat çekerek, IMF Başkanlığı konusunda kendisine destek   vereceklerini ifade etti.

 
Lagarde hali hazırda Avrupa Birliği ve bazı küçük ülkelerin desteğine de   sahip bulunuyor.
 

IMF Başkanlığı için Lagarde’ın yanı sıra Meksika Merkez Bankası Başkanı   Agustin Carstens adaylığını resmen açıklayan isim oldu. İsrail Merkez Bankası   Başkanı Stanley Fischer da dün sürpriz bir biçimde IMF başkanlığına adaylık için   başvuruda bulunduğunu açıkladı.

 
Daha önce aday olduğunu belirten Kazakistan Merkez Bankası Başkanı   Grigori Martchenko ise önceki gün adaylıktan çekildiğini duyurmuştu. Bugün başkan adaylarını resmen açıklayacağı belirtilen IMF İcra   Direktörler Kurulu’nun yeni başkan belirlemek üzere 30 Haziran’da adaylarla   birebir görüşmeler yapması bekleniyor.

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Toplam Krediler 610 Milyar TL’ye Yükseldi

Bankacılık sisteminde toplam krediler 3 Haziran haftasında 610.0  milyar TL’ye yükseldi. Bir önceki hafta krediler 602.9 milyar TL seviyesinde bulunuyordu....

Kapat