Lagarde, İhtiyatlı Olma Çağrısında Bulundu

Uluslararası Para Fonu IMF’nin yönetici direktörü Christine  Lagarde, artan petrol fiyatları, borç oranları ve gelişen  piyasalardaki ekonomik yavaşlamanın küresel istikrarı tehdit ettiğini  belirterek, politika yapıcılara ihtiyatlı olma çağrısında bulundu.

Pekin’de Çin Kalkınma Forumu’nda konuşan Lagarde, iyimserliğin bir  rahatlama hissi yaratmaması gerektiğini, bunun yalancı bir güven  duygusundan ibaret olabileceğini savundu ve “her zamanki işlerimizmiş  gibi davranamayız” dedi.

IMF geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın 130 milyar euroluk ikinci  kurtarma paketine fonun 28 milyar euro katkı sağlamasını onayladı.  Yunanistan önceki hafta dünyanın en büyük borç yapılandırmasına imza  attı ve yeni kurtarma paketi için daha fazla harcama kesintisine  gitmeyi kabul etti.

Önlemlerin azimli olduğunu ve bu önlemlerin uygulanmasının çok  önemli olduğunu vurgulayan Lagarde, önemli aşama kaydettiklerini  söyledi.      Brent petrol bu yıl İran ile yaşanan nükleer gerilimden ötürü  yüzde 18 arttı. İran’ın küresel petrol rezervlerinin yüzde 54′üne  sahip olmasından ötürü, fiyat artışları ABD’de tüketici harcamalarını  ve ekonomik toparlanmayı tehdit ediyor.

Petrol fiyatlarının küresel ekonomi için bir tehdit olduğunu  belirten Lagarde, “bence bu çok ciddi bir tehdit” vurgusunda bulundu.

“ZAYIF GLOBAL ORTAM, ÇİN’İN REFORMLARINI DAHA ACİL HALE GETİRİYOR”    
IMF Başkanı Christine Lagarde, zayıf global ekonomik şartların  Çin’in büyüme modelinde temel değişikliğe gitmesi ihtiyacına daha  önemli hale getirdiğini bildirdi.

Pekin’de konuşan Lagarde, Çin’in cari işlemler fazlasını aşağı  çekme çabalarını överken, dış yeniden dengelenmenin Çin’in yurtiçi  reformlarına olan ihtiyaca dikkati dağıtmaması gerektiğini belirtti. Lagarde, Çin’de artık yurtiçi tüketimin büyümeyi yönlendirmede  daha büyük rol üstlenmesi ve bunun daha hızlı gerçekleştirilmesi  gerektiğini söyledi.

Lagarde açıklamasında Çin’de harcamanabilir hanehalkı gelirinin  GSYH’nın yüzde 65′inden 2010 yılında yüzde 60′a gerilediğini belirterek,  Çin’in hanehalkı gelirlerini artırmasıa gerektiğini vurguladı.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan, Toparlanmada Yolu Yarıladı

Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, Financial Times’a yaptığı açıklamada, kemer sıkma tedbirlerine karşı neredeyse her gün düzenlenen protesto gösterilerine rağmen Yunanistan’da...

Kapat