LaGarde: Dünya Ekonomisi İyileşiyor, Hala Riskler Var

 

IMF Başkanı LaGarde dünya ekonomisinde toparlanmanın başladığını müjdelerken, hala riskler olduğunun da altını çizdi.  IMF’ye göre ABD ve AB yavaş fakat gözle görülür biçimde krizin etkilerini geride bırakıyor.  Ancak, yüksek petrol fiyatları dünya ekonomisi için tehlike teşkil ediyor. LaGarde ayrıca Çin para birimi yuun’ın rezerv para statüsünü kazanması için güvenilir bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu da vurguladı.

 

“Dünya ekonomisi toparlanma sürecinde olabilir, ama hataya yer yok, ayrıca makro-politikalarda çok az manevra alanı var” diyen LaGarde’ye göre ABD’de sürdürülebilir büyümenin ilk işaretleri belirirken, AB de krizi geride bırakmak için önemli adımlar attı.  Ancak, gelişmiş ülkelerde çok yüksek kamu ve özel sektör borçları hala önemli bir risk teşkil ediyor.  Yapısal reform ve  ustaca tasarlanaış makro-ekonomik politikaların başarı ile uygulanması iyileşme için şart.

 

IMF’ye göre, gelişmekte olan ekonomilerin yavaşlama sürecine girmesi dünya için yeni bir risk. Sadece 2012 yılında AB’de kamu ve banka yeniden borçlanması GSYIH’nin %23’üne eşit.  Yükselen petrol fiyatları da global ekonomiyi yeniden yatağa düşürebilir. Gelişmekte olan ekonomiler ise sıcak para akımlarının yıkıcı etkilerini azaltmak ve aşırı ısınmayı önlemek için doğru politikalar izlemeliler.

 

Çin ise para birimi yuan’ın rezerv para statüsüne kavuşması için esnek kura geçiş, sermaye hesabının yabancı akımlara açılması ve finansal sistemin güçlendirilmesini de içeren  tedbirler almak zorunda.

 

 

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nomura: Petrol ve Seçimler

Nomura petrol fiyatlarındaki ne önemli 3 etkenin ABD ve İsrail seçimleri ile Irak’ta siyasi gelişmeler olacağını öne sürdü. Rapora göre,...

Kapat