Lagarde’ın Başı Dertte

Fransa’da IMF Başkanı Christine Lagarde’ın Maliye Bakanlığı  yaparken görevini suistimal ettiği iddiaları hakkında resmi soruşturma başlatıldı.

 
BBC Türkçe Servisi’nin internet sitesindeki habere göre, IMF  Başkanı olmadan önce Fransa Maliye Bakanlığı yapan Lagarde’ın, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin bir arkadaşına yapılan yüklü bir  ödemeyi onaylayarak görevini suistimal ettiği savunuluyor.
 

Sarkozy’nin arkadaşı Bernard Tapie, 1993′te spor devi Adidas’ın  hisselerinin satışında bir devlet bankasının kendisini dolandırdığını iddia ediyordu. Bu iddiayla mahkemeye giden Tapie, 2006′da davayı  kaybetmişti. Ancak Sarkozy 2007′de iktidara geldiğinde, Tapie karara  yeniden itiraz etmiş ve hükümet kendisiyle uzlaşma yolunu seçmişti.  Lagarde’ın da onayıyla, Tapie’ye 285 milyon Euro tazminat ödendi.

 
Lagarde’ın bu onaydan şahsi kazanç elde ettiği yönünde bir iddia  yok. Ancak Christine Lagarde’ın, uzlaşma yerine davanın sürmesini isteyen bazı bakanlık yetkililerinin tavsiyelerine uymadığı  savunuluyor.
 

Üç yargıçtan oluşacak soruşturma komisyonunun Lagarde’ı ifadeye  çağırması bekleniyor. Ancak oturum için henüz bir tarih belirlenmedi.
 

Uzmanlar, Fransız yargısının hızla hareket ederek, IMF Başkanı  hakkındaki iddiaları açıklığa kavuşturmak istediğini söylüyor.
 

Sahtecilik için işbirlikçilik ve kamu kaynaklarının kötüye  kullanılmasında işbirlikçilik suçlamaları ile karşı karşıya olan Lagarde mahkemeye sevkedilir ve suçlu bulunursa, 10 yıl hapis ve 150  bin euro ceza alması gündeme gelebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; EUR/USD’da 1,4900 Hazırlığı…

EUR/USD ANALİZ Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında gerçekleştirilen zirveden, piyasaların beklediği bir karar çıkmadı....

Kapat