Kuzey Irak, Petrol ve Gaz İçin 45 Anlaşma Yaptı

Irak’ın Erbil kentinde çok sayıda yerli ve yabancı şirket  temsilcisinin katılımıyla 3 gün sürecek olan “Petrol ve Doğalgaz  Kongresi” dün başladı.     
 

Hürriyet Gazetesinin haberine göre, Bölgesel yönetimin Başbakanı  Berham Salih, bölge olarak bugüne kadar petrol ve doğalgaz konusunda  yabancı şirketlerle 45 sözleşme imzalandığını söyledi. Bölgesel  yönetim ile Irak hükümeti arasında petrol anlaşmalarının içeriği  konusunda bazı görüş ayrılıkları olduğunu belirten Salih, ancak  bölgeden petrol  ihracatında sıkıntı olmadığını söyleyerek, “Bunu Irak  da istiyor” dedi. Salih, “Anlaşmamız gereğince bu yıl günlük 100 bin  varil petrolü Irak  boru hattına göndermeyi planlamıştık ve bunu  yerine getirdik. Yıl sonuna kadar da  bu rakamı 175 bin varile  çıkaracağız. Petrolden elde ettiğimiz gelir de Irak  bütçesine  gidiyor. Bu da yalnızca bizim başarımız değil, belki bütün Iraklıların  başarısıdır” diye konuştu. Salih, yeni anlaşmalara da değinerek,  şunları dile getirdi: “Eskiden bu bölgede çalışan petrol şirketlerinin  ufak şirketler olduğunu söylüyorlardı. Ama bugün Exxon Mobil gibi  dünyanın en büyük petrol şirketinin buraya gelmesi ve burada anlaşma  yapması hem  bölgemize hem de hükümetimize olan güvenden  kaynaklandığını, ayrıca bölgedeki  istikrara da işaret ettiğini  söyleyebiliriz.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB’nin Özelleştirilmesi Gündeme Gelecek

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Önemli açıklamalarda bulunan Hüseyin Erkan, Türkiye’nin küresel krizlerde ayrışmasının...

Kapat