Küresel Likidite Koşulları Para Politikasının Odağında

Para Politikası Kurulu (PPK) bugün gerçekleştirdiği aylık olağan toplantısında politika koridorunu yukarıdan daraltmayı tercih etti. Kurul’un beklemede kalacağı yönündeki beklentiye göre sürpriz bir gelişmeye işaret eden kararla Merkez Bankası’nın (MB) gecelik vadedeki borç verme oranı 100 baz puan azaltılarak %11,5’e çekilmiş oldu. Piyasa yapıcı bankalara tanınan gecelik borçlanma imkânının maliyeti de aynı oranda düşürülerek %11’e çekilirken, MB’nın borç alma ve 1-haftalık repo ihalesi oranları ise sırası ile %5 ve %5,75 olarak muhafaza edildi.  Zorunlu karşılıklar cephesinde ise yakın vadede herhangi bir olası değişiklik yönünde sinyal verilmemesi ile PPK piyasa beklentilerini karşılayan bir duruş sergiledi.  

  
Kurul’un duyurusuna yakından baktığımda sunulan büyüme görünümünün bir ay öncesine göre hiçbir değişikliğe uğramadığını gözlemliyorum. İç ve dış talep arasında dengelenmenin Kurul tarafından öngörüldüğü şekilde sürdüğünün veri akışı tarafından teyit edilmekte olduğu bir kez daha altı çizilerek ön plana alınmış. PPK halen iç nihai talebin yavaşlıyor olduğu gözlemini yaparken net ihracatın büyümeye yaptığı katkının arttığı görüşünde. Son olarak kurul üyeleri yeniden dengelenme tezlerine olan güvenlerini tekrar ederken cari dengenin kademeli olarak iyileşmeye devam edeceği yönündeki umutlarını da koruyorlar. 
 

Enflasyon cephesinde ise PPK’nın Şubat ayı ile birlikte çekirdek rakamda aşağı yönlü bir eğilimin başlayacağını düşündüğünü öğreniyoruz. Ancak bu vurgunun enflasyon cephesinde Kurul tarafından verilen tek mesaj olması, önceki PPK duyurularına kıyasla enflasyon görünümünün üyeler gözündeki önemini kaybettiğini düşünmeme neden oluyor. Bu yaklaşımı, 2012 yılında enflasyonun bir numaralı öncelik olduğu yönündeki yakın dönem MB yazılı ve sözlü iletişimleri ile birlikte ele aldığımda şaşırtıcı bulduğumu belirtmeliyim. Öte yandan Banka’nın çekirdek enflasyonun %8,42’lik Ocak zirvesinden aşağıya geleceği yönündeki görüşüne katılıyor ve Türk Lirası’nın sene başından bu yana koruduğu gücü ile birlikte Şubat ayında %7,7’li seviyelere bir çekiliş yaşanabileceğini öngörüyorum.    
 

Para politikası şekillendiren temel unsurun ise uluslararası likidite koşulları olduğu gözüküyor. PPK faiz koridorunun üst sınırın bir miktar indirilerek daraltılmasını son dönemde küresel ölçekte alınan parasal genişleme kararlarına bir tepki olarak açıklıyor. Ek olarak Kurul’un para politikasının duruşuna atıfta bulunan kilit cümlede bir değişikliğe gittiğini ve orta vadeli enflasyon hedeflerine ulaşılmasında “temkinli” bir duruşa ihtiyaç olduğunu vurguladığını gözlemliyorum. Hatırlanacağı üzere gerek bir ay önceki Ocak PPK tutanağında gerekse ay sonunda yayınlanan yılın ilk Enflasyon Raporu’nda bu duruş “sıkı” olarak nitelendiriliyordu. Son olarak PPK’nın para politikasında ince ayarın MB’nın yürütmekte olduğu günlük likidite operasyonlarının sağladığı esnek çerçeve içerisinde yapılacağını bir kez daha hatırlattığını ve bu cephede aylık ihale tutarları için üst sınırı 1 milyar TL daha artırarak genişletici bir eğilim ortaya koyduğunu belirtmekte fayda var. 
 

Bugün gecelik borç verme oranlarında yapılan indirimin örtük politika faizi üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Maliyeti düşürülen fonlama imkânları kabaca son bir aydır bankalarca hiç kullanılmamış durumda, dolayısı ile yakın dönemde %7,5-8 bandında dalgalanan piyasaya sağlanan MB fonlarının ortalama maliyeti üzerinde bir etkileri yok. Öte taraftan ise bugünkü hamlenin para politikasının gelecek dönemdeki hedefleri açısından önemli bir işaret verdiğini düşünmek de mümkün. Bu koşullar altında, bugünkü indirimin piyasa faiz oranları üzerinde tek başına belirleyici olmamasını beklerken, son dönemde oldukça güçlü performans gösteren TL üzerinde bir miktar aşağı yönlü baskı yaratabileceği inancındayım. Ancak, uzun vade için para politikasını büyüme ve enflasyon dinamiklerinin yerine sermaye akımlarına göre pozisyonlamanın sorgulanabilir bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

 

Levent DURUSOY

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Bant Aralığına Devam…

EUR/USD ANALİZ Yatırımcıların Yunanistan'ın 3 yıl içinde ikinci kurtarma paketinin şartlarını ihlal edeceğini söylemesiyle, Yunanistan'ın kurtarma paketinin üzerine gölge düştü....

Kapat