Kur, sepet (Cem Şengezer)

USD/TL: istikrar korunuyor

Kurda yükseliş isteği yavaşlamış olsa da devam ediyor. İstikrar korunuyor ve yılın yükseği 1.90 üzerinde görünüyor. Bu yöndeki sinyallerin bozulmaması için önümüzdeki 7-8 hafta kritik olacaktır. Daha da önemli sinyal ise 2012 sonrası zirvelerin beklentilerin üzerinde gerçekleşeceği üzerinedir.

Beklentimiz olan destek seviyelerine yaklaşılmamış olması önemlidir: yanılgımızı içerse de “istikrar korunuyor, dalgalanma azalıyor” anlamına da gelmektedir.  Bu anlamda bir katılık oluşmaya başladı.

Kısa vadeli hareketler için 6 haftalık ortalamayı izlemeye devam ediyoruz.  Son 6 haftanın dipleri 1.68 seviyesinden geçerken, zirveleri 1.7450 seviyesinden geçmektedir. Nisan ortasından beri istikrarla yükselen bu ortalamalar, giderek vites yükseltmeye başladı. Bu eğilim fafif tempo kaybedebilirse de korunacaktır (grafik analiz yapıp çizmek isteyenler görebilir). Bu ortalamalardan aşırı sapmaların ciddi düzeltme getireceğini belirtmeye devam ediyoruz.

Orta vade için izlediğimiz 50 haftalık ortalama da hızla yükseliyor. Orada da beklentimiz temponun korunacağı yönündedir. Önümüzdeki 6-8 haftayı 1.70 üzerinde geçirecek hareketler görmemiz durumunda ekim ayı yükselişlerle başlayabilir. Kritik 6-8 hafta ortalamayı aşağı çekmekte ve dalgalanmayı arttırmaktadır. Prim isteğinin maksimum yapacağı noktayı tarif edebiliriz: 50 haftalık ortalamanın hareketlerinin minimum olup yataya döndüğü seviye.

kısa vade direnç:1.80 – 1.83,  destek:1.70 – 1.73  (2011 zirve tahmini: 1.95 – 2.10)

 

Döviz Sepeti: düzeltmeler yumuşak seyrediyor

Sepet hareketlerindeki istikrar giderek artıyor. Tekrarlayabiliriz: bir istikrar modeli olarak referans alabilecek hareketler göstermektedir.

Kısa vadeli referansımız, 6 haftalık ortalamadan pozitif sapmalar kendini düzeltme olarak gösteriyor. Kasım 20101 ve şubat 2011 arası görülen haftalık hareketin daha güçlüsüne hazırlıklar sürüyor. Orta vade referans aldığımız 50 haftalık (yıllık) veri penceresinin en istikrarlı (en az dalgalı) dönemindeyiz. Bu durum, daha büyük  tabloyu “artan istikrar” konumuna çekmektedir (daha uzun dönem).

kısa vade direnç: 2.18 – 2.21,  destek:2.09– 2.11   (2011 zirve tahmini: 2.37  – 2.40)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Karl Marx Haklı mı?

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada “Karl Marx haklıysa bir noktadan sonra kapitalizm kendini yok edebilir....

Kapat