Kur, sepet (Cem Şengezer)

USD/TL: gevşeme isteği geçen haftalara göre arttı

TL tarafında değer kaybı devam ediyor ancak kısa vade için sınırlara geldiğimizi tekrarlayabiliriz. Yılın zirvesini 1.70 üzerinde beklemeyi sürdürüyoruz.  Yaz dönemi  hafif gevşemeyle geçebilirse de sonbaharı zirve beklentisiyle canlı görebiliriz. Kısa vadede 6 haftalık ortalamadan pozitif sapma şiddetlendi. Ocak 2011 haftalarında, benzer durumu görmüştük ve ardından sert düşüş gelmişti. Bu seferki yükseliş sonrası sert düşüş ihtimali olmasa da, 6 haftalık ortalamasının altında seyir beklenebilir. Gevşeme durumunda 6 haftalık ortalamanın destek olması güçleşebilir. Bir kaç hafta bu seviye altına hafif gevşeme beklenebilir. Gevşemeyi gerektiren diğer unsur da yükselmeye devam eden 50 haftalık ortalama ve ortalama üzerinde devam eden seyirdir.Diğer taraftan, 50 haftalık ortalama civarındaki haftalık sapmaların halen azalmadığını görmeye devam ediyoruz: 50 haftanın ilk dönemi olan ağustos -eylül 2010 değerleri düşüş yönünde dalgalanma yarattığı için hesaplardan çıkması yeni yükselişin önünü açacaktır. Yaklaşık 8-10 hafta  sürecek bu etki hesaplardan çıkana dek yatay seyir görülmesi beklenebilir. İstikrar artışıbir sonraki yükseliş dalgasını daha kuvvetli kılabilecektir. Ortalamanın yükseliyor olması destek verebilir ancak yataya dönmedikçe yeni prim ihtimali azdır.

kısa vade direnç:1.67 – 1.66,  destek:1.59 – 1.58  (2011 zirve tahmini: 1.72 – 1.75)

Döviz Sepeti:  yükseliş beklentisi azalıyor

Canlı seyir devam etmekle birlikte 6 haftalık ortalamadan aşırı sapma “doygunluk” olarak algılanabilecektir. Bu hafta bu noktaya geldik, yükseliş riski artabilir. Diğer taraftan 50 haftalık ortalamanın %10 üzerinde olunduğunu da hesaba katmak gerekir. Sert düşüş beklememekle birlikte 6 haftalık ortalamaya gevşeme beklenebilir. Uzun vade referans aldığımız 50 haftalık (yıllık) veri penceresinin en istikrarlı (en az dalgalı) dönemindeyiz. Bu durum, daha büyük  tabloyu “artan istikrar” konumuna çekmektedir (daha uzun dönem).

kısa vade direnç:2.02 – 2.01,  destek:1.97 – 1.96   (2011 zirve tahmini: 2.07  – 2.10)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaşar Erdinç Seans İçi

Endeks açılış sonrasında yaklaşık 250 puan düşüş yaptıktan sonra 62.685 puana kadar (Cuma kapanışının üzerine) yükseldi ve sonrasında 62.250 seviyesine...

Kapat