Kur, sepet (Cem Şengezer)

USD/TL: düzeltme sonrası hafif yükseliş
Geçen hafta TL  değer kaybı yaşadı. Bundan sonrası için beklentimiz  devam etmektedir: yükseliş eğilimi korunmaktadır. Geçen sene yaz dönemine kıyasla daha canlı, aşağı yönlü dalgası daha az olan 2011 yaz dönemi beklenebilir. Buna sebep görebilmek için  50 haftalık ortalamayı refererans almaya devam ediyoruz. Daha kısa vade içinse 6 haftalık ortalamaya bakıyoruz: bu ortalamadan sapmalar düzeltme getirmektedir.  Geçen hafta görülen 1.62 üzerine atak bu türdendi.  Bu hafta 1.60 altına inilmiş olsa da hızla toparlandı ve birkaç saatte 1.60 üzerine kendisini attı. Beklentimiz 6 haftalık ortalamadan tekrar sapma görülmesi yönündedir.  Daha geniş pencerede 50 haftalık ortalamaya bakarsak  dalgalanma halen devam etmektedir. Matematik hesap gereği bu ortalama üzerinde dalgalanma yaratan temmuz 2010 değerleri hesaplardan çıkmadan dalgalanma azalmayacaktır. Buna göre de 3-4 hafta içinde oluşacak prim sonrası tekrar düzeltme görülebilecektir.

kısa vade direnç:1.63 – 1.62,  destek:1.58 – 1.57

Döviz Sepeti:  yatay band harekerti beklenebilir

Dolar ve Euro sepeti, TL karşısında performansını korumaya devam ediyor. İzlediğimiz 50 haftanın en yüksek seviyesine yakın kalma isteği kesilmiş değildir, ancak bu seviyenin geçilemiyor olması tekrar 6 haftalık ortalamayı destek almasına sebep olabilir. Bu hafta 1.93 seviyesinin altına inilmesi durumunda destek seviyesinden tekrar tepki beklenebilir. Son 50 haftanın ortalaması 1.8075 üzerindedir ve yükselmektedir. Sepetin bu seviyeye uzak kalması yükselişi frenlese de dalgalanma azaldıkça istek artacaktır. Yine son 50 haftanın ilk dönemi olan temmuz 2010 ve ağustos 2010 döneminde ortalama düşüyor olduğu için dalgalanmayı arttıran faktör olarak görülebilir. Bu etkinin hesaplardan çıkması için yaklaşık 2 ay gereklidir. Bu süreç içinde band hareketi beklenebilir.

kısa vade direnç:1.98 – 1.97,  destek:1.92 – 1.93

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtiaların da Tadı Yok

Emtialar, iflasın eşiğindeki Yunanistan etkisi ve kriz sonrası ısınan ekonomileri soğutma düşünceleri ışığında değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Bu değer...

Kapat