Kulüplere Haftada 6.7 Milyon Lira Dağıldı

Performans primi olarak dağıtılan yayın gelirleri kulüplerin kasasını doldurdu. 2010-2011’in 18 takım 510 milyon lira yayın geliri elde etti. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından dağıtılan yayın gelirinden her hafta kulüplerin kasasına 6.7 milyon lira para girdi.
 

Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında 18 kulüp 510 milyon lira para kazandı. Performans primi olarak dağıtılan yayın gelirlerinden haftada 6.7 milyon lira kazanan 18 takım arasında en çok parayı Fenerbahçe aldı. Sezonun son haftasına kadar 50 milyon liraya yakın para kazanan Fenerbahçe haftada ortalama 1.4 milyon lira para kazandı. En az kazanan takım ise 16.7 milyon liralık geliriyle Kasımpaşaspor oldu. Ligde 5 takımı bulunan İstanbul ise en çok kazanan il oldu. 5 kulübün geliri 200 milyon lirayı aştı.

 
Ligin en çok kazanan takımı Fenerbahçe 33 haftada 50 milyon 875 bin TL’lik gelire ulaştı. Sarı-lacivertli ekip 25 galibiyetle 19 milyon TL’lik performans primi almayı başardı. Ligde oynadığı 33 maçta 4 karşılaşmadan berabere ayrılan Fenerbahçe kasasına 1 milyon 425 bin lira para koydu. Haftada ortalama 1.4 milyon TL kazanan sarı-lacivertliler bilet geliriyle de kasasını doldurdu.
 

Gelirde Trabzon 2’nci
 

Fenerbahçe’den sonra yayın geliri en yüksek takım Trabzonspor oldu. Galibiyet, beraberlik, lig sıralaması, lige katılım payı ve eski şampiyonluklarıyla Trabzonspor 39 milyon 625 bin TL’yi kasasına koydu. Bordo-mavili ekip bu sezon galibiyet ve beraberliklerden aldığı performans primlerinden 21 milyon liradan fazla kazandı. Ligin en çok kazanan 2’ninci takımı olan Trabzonspor bilet hasılatında da rekor kırdı. Kulübün yıl sonu gelirinin 120 milyon lirayı aşması bekleniyor.

 
Kupa 15 milyon lira
 

Bu sezon şampiyon olan takım kupa primi olarak 15 milyon liralık gelir elde edecek. Bir önceki sezonda 7.5 milyon lira olan kupa ödülü son yayın ihalesiyle birlikte yüzde 100 artarak 15 milyon liraya yükseldi. Ligi 2’nci sırada tamamlayacak takım ise kasasına 12 milyon liralık ödülü koyacak. Ligi üçüncü sırada tamamlayan takımda 9 milyon liranın sahibi olacak.
 

Yayından en az Kasımpaşa para aldı
 

2010-2011 sezonun sonuna doğru küme düşen takımlar da belli oldu. Kasımpaşaspor, Bucaspor ve Konyaspor ligde başarıyı yakalayamasa bile katılım payı ile performans priminden toplam 50 milyon liradan fazla kazandılar. Ligin en az kazanan takımı 18’inci sıradaki Kasımpaşaspor kasasına 16 milyon liradan fazla para koydu. İzmir temsilcisi Bucaspor ise 17 milyon lira para kazanmayı başarırken, Konyaspor’un geliri de 17 milyon lirada kaldı.
 

Trabzon ve Fener gelirde kapışıyor
 

SPOR Toto Süper Lig’de son haftalara doğru şampiyonluk yarışı kızışırken Fenerbahçe ve Trabzonspor tarihi gelire koşuyor. Şampiyonluk heyecanı kulübün kasasında da hissedilirken Fenerbahçe forma satışlarında, Trabzonspor ise bilet gelirinde rekor kırdı. Sarı-lacivertli kulübün bünyesindeki Fenerim mağazalarının cirosunun yıl sonunda 45 milyon dolara ulaşırken, Trabzonspor’un stadyum hasılatı 14 milyon doları aştı. Şampiyonluk yarışındaki iki takımın gelirleri dikkate alındığında Fenerbahçe açık ara önde gediyor. Stadyum, lisanslı taraftar ürünü satışı, piyasa ve futbolcu değerleri bakımından Trabzonspor’un önünde yer alan Fenerbahçe, Şükrü Saracoğlu Stadyumu’yla kasasını dolduruyor. Kulüp bu sezon stadyumdan 55 milyon dolardan fazla gelir bekliyor. Trabzonspor ise şampiyonluk yarışıyla birlikte bilet gelirlerini de artırdı. 25 bin kişilik Hüseyin Avni Aker Stadyumu’nda 14 milyon dolarlık gelire ulaşarak tarihi rekor kırdı.
 

Yayın geliri nasıl dağıtıldı

 
Gelirin 230 milyon liralık bölümü performans primi olarak dağıtıldı.
180 milyon lira ise kulüplere lige katılım payı olarak ödendi.
Süper Lig şampiyonu 5 takıma eski başarıları için 54 milyon lira verildi.
İlk 6 içerisinde yer alan takımlara 46 milyon 500 bin TL aktarıldı.  (Hürriyet)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
DİKKAT! Bu Tuzağa Düşmeyin…

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, son dönemde bankaların tüketicilere “kart aidatından kurtarmak” için çeşitli teklifler getirdiğini belirterek, getirilen teklifle sadece 50...

Kapat