Küçük Hissedara Büyük Çalım

Galatasaray Sportif’in yüzde 9.900′lük sermaye artırımı küçük yatırımcı için idam fermanı anlamına gelebilir. Bu formül derneğin kulüpten alacağı miktarın sermayeye eklenmesi açısından avantaj sağlıyor, ancak SPK’nın küçük yatırımcı için adım atıp atmayacağı merak ediliyor.

 
Türkiye şirketler cephesinde ve borsada çok operasyon gördü, ancak böylesi bugüne kadar görülmedi.
Galatasaray Sportif Aş’nin, 2 milyon 788 bin lira olan ödenmiş sermayesini bedelli olarak yüzde 9.900 artırarak 278 milyon 808 bin liraya yükselmesi, Türk borsa tarihine geçecek bir operasyon oldu.

 
İlk önce sadece gelirlerin içinde bulunduğu ve sadece kara odaklanmış bir şirket olarak halka açılan Galatasaray Sportif, geçen sene halka arz modelini değiştirmiş ve borçlu şirket ile karlı şirketi birleştirerek önemli bir adım atmıştı. 
 

KÜÇÜK YATIRIMCIYI BİTİRİR
 

Ancak Galatasaray Sportif AŞ’nin bugünkü adımı, özellikle küçük yatırımcıların hakları açısından çok büyük sıkıntılar yaratabilecek bir adıma dönüşmüş durumda. Çünkü Galatasaray külubü, hissedarı olan küçük yatırımcılara bu kez “Elindeki hissenin değerinin 1.000 katı kadar para öde, yoksa elindeki hisseyi kaybedersin” demiş oluyor.

 

Bedelli sermaye artırımına katılmayan küçük yatırımcıların payları ise rüçhan haklarının kullanılmaması nedeniyle bu durumdan mağdur olacak.

 
Sermaye artırımı yaşanan şirketlerde yatırımcının katılımı ya da şirketin sermaye artırımına gitmesi, hiç kuşku yok ki ticaretin gereği olarak değerlendirilebilir, ancak bu kadar yüksek oranlı bir sermaye artırımı bugüne kadar gerçekleşmediği için bireysel yatırımcı nezdinde ciddi bir sıkıntı doğurma ihtimali taşıyor. Küçük yatırımcının artırıma katılmaması durumunda, şirketin halka açıklığının çok da fazla bir anlamı kalmamış olacak gibi görünüyor.  

 
İKİ TEMEL AMAÇ VAR

 
Galatasaray Sportif’in bu operasyon ile birlikte iki temel amacı bulunuyor. Birincisi kulübün şirketten alacağı ciddi miktarda para sermayeye eklenmiş olacak. İkincisi ise daha önce davalık olunan QVT Fonu’nun elinde bulunan hisselerin de bir şekilde alınması sağlanmış olacak. Ancak bu durumda da fillerin kavgasında küçük yatırımcı ezilen çimen durumuna düşmüş olacak.
Dolayısıyla kulüp, kendi adına doğru, ancak küçük yatırımcı açısından ciddi sıkıntı doğurabilecek bir adım atmış durumda.
Şimdi kritik olan ise Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu konuyla ilgili olarak herhangi bir adım atıp atmayacağı.
Tartışma, Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu uygulamayla ilgili olarak tedbir getirip getirmeyeceğine odaklanmış durumda. 
 

İKİ FARKLI GÖRÜŞ
 

Bu bağlamda iki farklı görüş oluşmuş durumda. Bir görüş, ticareten ve yasal olarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun müdahalesine neden olacak bir durum oluşmadığı yönünde. Ancak diğer bir görüş ise küçük yatırımcıların haklarının ciddi şekilde sıkıntıya uğraması potansiyeli nedeniyle SPK’nın yürütme ile ilgili tedbir kararı alabileceğini ortaya koyuyor. 
 

MEVCUT YAPI
 

Galatasaray’ın halen 2 milyon 788 bin lira olan sermayesinin yüzde 45’i halka açık bulunuyor. Galatasaray Spor Kulübü Derneği şirketin yüzde 55’ine sahip bulunuyor. Söz konusu sermaye artırımının 151.8 milyon lirasını kulüp, 124.2 milyon lirasını ise yatırımcı karşılayacak. Satılamayan paylar, Sportif A.Ş.’nin ana ortağı Galatasaray Spor Kulübü Derneği tarafından karşılanacak. Sportif A.Ş.’de yüzde 83,38 payı bulunan dernek, 16 Ağustos-12 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdiği hisse satışlarıyla payını yüzde 55’e düşürmüştü. Söz konusu hisse satışından sağlanan gelir ise 168.8 milyon lira olmuştu. Bu hisse satışı yapılmamış olsaydı, dernek yeni sermaye arttırımına 230 milyon lira ile katılmak zorunda kalacaktı.   (Gazeteport)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bali: Reel Sektörün Finansmanı İçin Adım Atıyoruz

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Bloomberh HT’nin sorularını yanıtladı.   Bali, reel sektörün finansmanı ne gerektiriyorsa o adımları attıklarını...

Kapat