Krizle gitti krizle geldi

2001 kriziyle Türkiye`den çıkma kararı alan Fransız gözlük camı üreticisi Essilor, Avrupa`daki krizle geri dönüyor. Essilor, Türk gözlük camı üreticisi Yeda Tora`nın yüzde 70`ini satın almak istiyor

Fransa Devlet Başkanı Nicholas Sarkozy, Fransız şirketlerine yatırımlarınızı ülkenize yapın telkininde bulunurken, dünyanın en büyük gözlük camı üreticisi Paris merkezli Essilor, Türkiye`ye geliyor.

Türkiye`de büyük iz bırakan 2001 kriziyle varlıklarını devrederek giden Fransız Essilor, Avrupa`yı bunalıma sokan krizle geri dönme kararı aldı. Essilor, Türkiye`ye dönüşünü ise üretimle yapacak.

ARACI KURUMLARIN GÜNLÜK BÜLTENLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN…

% 15 PAZAR PAYI VAR

Yüzde 15`lik pazar payı ile Türk gözlük camı üretiminde sektörün en büyük üç oyuncusundan biri olan Yeda Tora Optik ve iştiraki İpek Optik Ürünleri firmalarıyla masaya oturan, CEO`luk görevini Xavier Fontanet`in yürüttüğü Essilor, yüzde 70`lik hisse alımı için görüşmeye başladı.

İlk olarak sektöre 1959 yılında giren Yeda Tora firması 1990 yılında n bu yana üretim gerçekleştiriyor. Yeda Tora Optik şirketi, İzmir Bornova`daki tesislerinde günlük 2 bin adetlik üretim gerçekleştiriyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Türk firmasıyla görüşmelere başlayan Fransız dev Essilor, 2010 yılını 3.8 milyar euroluk ciroyla kapattı. Temelleri 1849 yılına dayanan Essilor, 1972 yılında Essel and Silor adlı iki şirketin bir araya gelmesiyle kuruldu.

100 ülkede 43 bin çalışanı bulunan Fransız dev, Avrupa pazarının yüzde 46.2`sini, Amerika pazarının yüzde 42.3`ünü elinde bulunduruyor. Dünyanın en büyük lens ve cam üreticisi olan Essilor`un hisseleri ise Paris Borsası CAC 40`ta işlem görüyor.

SABAH

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Endeksite Hedef 61.500

IMKB – 100 Endeksi: 61.111 (günlük) Endeksin alçalan tepeler oluşturarak ilerleyen, ancak alçalan diplere dönüşemeyen kısa vadeli düşen trendi, Cuma...

Kapat