Krizden İnsan Manzaraları

ABD’li Wall Street Journal gazetesi, borç krizinden çıkmanın yollarını arayan Euro Bölgesi ülkelerinden insan portrelerini sayfalarına taşıdı.

 
Yunanistan, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya’dan seçilen 6 aile krizle birlikte değişen hayatlarını anlattı. Ailelere evlerinde misafir olan WSJ, krizde neler yaşadıklarını sordu.

 
YUNANİSTAN

 
Krizde en büyük darbeyi alan ülke Yunanistan. WSJ’nin konuk olduğu Yunan aile anneanne Panagiota Athanassuli’nin (72) sahibi olduğu bir evde yaşıyor. Anne Katerina Athanassuli (40) Yunanistan’ın mali problemlerle boğuştuğu Mart 2010’da doğum yapmış. Fransızca öğretmeni olan Athanassuli işini kaybetmekten korktuğu için doğumdan bir ay sonra işe başlamış. Eşi Konstantinos Kafuros (50) kriz döneminde iki kere işten çıkarılmış ve şu an çalışmıyor.
  

Katerina Athanassuli, “Yaşam kalitemden hiç memnun değilim. Çocuğumuzun dünyaya geldiği an kocam işsiz kaldı. Anneliğin tadına varamadım çünkü hemen işe dönmek zorunda kaldım” diyor.
 

Konstantinos Kafuros önce bir giyim deposunda ve sonra da bir arkeolojik bölgede bekçilik işlerini kaybettiğini anlatıyor. Artık işsizlik maaşı alamayan Kafuros, “Eskiden marketten elimizde torbalarla çıkardık. Şimdi ise meyveleri tek tek alıyoruz. Haftalık yaşıyoruz” diyor. Anneanne ise kocasından kalan 840 dolar civarı aylıkla geçindiğini kalanı da kızına verdiğini söylüyor. 
 

ALMANYA
 

Avrupa’nın ekonomik kaderini Fransa ile birlikte belirleyen ülke Almanya. WSJ, Alman Pia Hartmann ve kocası Frank Nagel’in Frankfurt’taki evine konuk oldu. Ailenin küçük bir pazarlama şirketi var. Frank Nagel, “Finansal durumumdan çok memnunum” diyor. Yaşadıkları evin ikinci katında Nagel’in anne ve babası oturuyor. Büyükbaba Rolf Nagel, kendi gezi masraflarını karşılamak için küçük bir reklamcılık işi yürütüyor. Rolf Nagel, Avrupa’nın sorunlarının çok hızlı büyümeden kaynaklandığı görüşünde. 
 

 
İTALYA

 
Krizi çok derinden hisseden ülkelerden biri de İtalya. WSJ’nin misafir olduğu Giovanna Tanganelli (79) kızı, damadı ve torunuyla birlikte kapıcılık hizmeti verdikleri dairede yaşıyor. 26 yaşındaki torun Andrea Cima kapıcılık işini devralmak istemediği için iş bakıyor. Ancak aile evden olma korkusuyla işi devralmasını istiyor. Andrea Cima bugüne kadar istikrarlı bir işe sahip olamamış. Erken emekli olan babasının (57) 2200 euro’luk maaşıyla geçiniyorlar.
 
 

FRANSA

 
Avrupa ekonomisinin Almanya ile birlikte kaderi Fransa’nın elinde. Fransa’da konuk olunan evin dedesi Claude Boubli (57) işini kaybetse de emekliliğine kadar işsizlik maaşı almış. Aile, atalarının 1890’da aldığı 6 katlı evin 3 katında yaşıyor. Claude Boubli’nin oğlu Manu Boubli’nin bir plak dükkanı var. WSJ, Fransa’nın sağlam sosyal güvenlik sisteminin ve sahip olunan bir evin rahatlıkla geçinmeyi sağladığını belirtiyor. Öte yandan haberdeki Hollandalı aile emeklilikleri güvende olduğu sürece huzurlu olduklarını, İspanyol aile de işsizlikten çok çektiklerini söylüyor. 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dolar (USD/TRY)

USD/TL: 2012 modası TL kaybı olacaktır İstikrarın adı Türk Lirası’nın değer kaybetmesi olmaya devam ediyor. Yılın 2.yarısında azalan dalgalanma ortalama...

Kapat