‘Kriz ölümcül safhaya geçti’

Fon Yöneticisi George Soros, kreditörler ile borçlu ülkeler arasındaki makasın giderek açıldığını ve krizin daha ölümcül bir safhaya geçtiğini belirtti.

George Soros, Financial Times’da yayınlanan makalesinde, piyasalarda rallinin bitmeye hazırlandığını kaydederek ‘Euro Bölgesi’ne yoğun bakım lazım’ diye konuştu.andnbsp; Euro Bölgesi’nin dağılma duruma mahvolmadan parçalanacağını bildiren Soros, kuralların değişmesi gerektiğini, sıra dışı adımların atılması gerektiğini belirtti.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Soros, Avrupa Merkez Bankası’nın,andnbsp; uzun dönemli re finansman operasyonları yoluyla kredi daralmasını hafiflettiğini, finansal piyasalardaki rallinin, öne çıkacak bir bozulmayı saklamış olduğunu fakat daha uzun süre saklayamayacağını belirtti.

Mali problemlerin henüz çözülmediğini kaydeden Soros, kreditörler ile borçlu ülkeler arasındaki makasın giderek açıldığını, krizin, daha az volatil fakatandnbsp; daha ölümcül bir safhaya girdiğini bildirdi.

Soros, krizin başlangıcında, euro bölgesinin dağılmasının hayal bile edilemeyeceğini fakat krizin ilerlemesiyle Euro Bölgesi’nin tutum değiştirdiğini dile getirdi.

Soros, LTRO, İspanyol ve İtalyan bankaların çok karlı ve düşük riskli bir şekilde kendi ülkelerinin tahvillerini almalarını sağladığını ve ECB’nin Yunanistan tahvilinde gördüğü ayrıcalığın diğer yatırımcıları devlet tahvili tutmaktan uzaklaştıracağınıandnbsp; bildirdi. Bu durumun birkaç yıl daha sürmesi durumunda çöküş olmadan Euro’nun dağılmasının olası olduğunu bildiren Soros, öte yandan söz konusu durumun, kreditör ülkelerin merkez bankalarını çok büyük yükümlülükler altında bırakacağını ve borçlu ülkelerin merkez bankalarından telebin daha da zorlaşacağını dile getirdi.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank’ın tehlikeyi gördüğünü kaydeden Soros, bankanın belirsiz genişlemeye karşı savaştığını ve dağılma durumunda kayıpları sınırlamak amacıylaandnbsp; önlemler almaya başladığını ifade etti.

Euro ayakta kalsın ya da kalmasın, Avrupa’nın uzun süreli bir durgunluk ya da daha kötüsü ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Soros, diğer ülkelerin de geçmişte benzer tecrübeler yaşadığını hatırlattı. Soros, Latin Amerika ülkelerinin 1982’den sonra on yıl zorluk yaşadıklarını ve Japonya’nın çeyrek yüzyıldır stagnasyonda olmasına rağmen her iki ülkenin de ayakta kaldığını belirtti. Fakat Euro Bölgesi’nin bir ülke olmadığını bildiren Soros, ayakta kalmasının pek muhtemel olmadığını dile getirdi.andnbsp; Deflasyon yaratan borç tuzağının tamalanmamış bir siyasi birliğin yok olması tehdidini de beraberinde getirdiğini kaydeden Soros, tuzaktan kurtulmanın tek yolunun mevcut politikaların zarar verici politikalar olduğunun farkına vararak gidişatı değiştirmek olduğunu bildirdi.andnbsp;

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güngör Uras: Cari Açığı Kapatmak İçin Yavaşlamanın Bir Faturası Var

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl bütçe açığının geçen yılki kadar düşük olmayabileceğini söyledi. Bakanlıklardan harcamalara dikkat etmelerini istedi. Bakanın...

Kapat