Kriz Henüz ‘Mat’ Olmadı Daha Çok Dram Yaşanacak

Harvard profesörü Rogoff, henüz krizin sonuna değil, ortasına gelindiği görüşünde. Bir dönem tutkunu olduğu satranç için Yugoslavya’ya göç ettiği ve sokaklarda yaşadığı ortaya çıkan Rogoff, kriz nedeniyle önümüzdeki dönemde yeni dramlar yaşanacağını da söyledi.

Dünyanın en ünlü ekonomistlerinden ABD’li Kenneth Rogoff, küresel ekonomik krizde henüz ‘en kötü’nün geride kalmadığını belirterek, “Önümüzde yaşanacak daha çok dram var” yorumunda bulundu.
 

Eski IMF Başekonomisti olan Rogoff (58), şu anda Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak görev yapıyor. Aralarında ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Maliye Bakanı George Osborne’un da bulunduğu çok sayıda siyesetçinin Rogoff’a danıştığını yazan İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Rogoff’la hem özel hayatını, hem de Avrupa’yı saran borç krizini konu alan bir söyleşi yaptı.
 

‘Bu borç sürdürülemez’

 
Rogoff Avrupa borç krizi konusunda temkinli olduğunu belirterek, Avrupa’daki birçok ülkenin borç seviyelerinin sürdürülemez olduğunu ve temmerrüt anlamına gelebilecek borç yeniden yapılandırmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
 

‘AB, 10 yıl daha çeker…’
 

Yunanistan’la sürdürülen görüşmelerin Portekiz ve İrlanda gibi ülkelerle de yapılacağını söyleyen Rogoff, “Portekiz eğer Yunanistan ile karşılaştırırsanız iyi gözüküyor. Şu anda oyunun sonunda değiliz, oyunun ortasındayız” dedi.

 
Rogoff, krizden çıkmak için ABD’nin birkaç yıla ihtiyacı olduğunu, Avrupa Birliği’nin ise normale dönüş sürecinin 10 yıl sürebileceğini söyledi.

 
Satranç tutkusuyla Bosna’ya yerleşti, ‘sokak’ta yaşadı

 
Krizi oyuna benzeten Rogoff’un eskiden ünlü bir satranç oyuncusu olduğu da ortaya çıktı. FT, Rogoff’un yirmili yaşlarının ortasında satrançta büyük usta seviyesine çıktığını, bir ara lise öğrenimini satranç yüzünden yarıda kestiğini, dünya klasmanında kendi yaşında ilk sıraya çıkan Rogoff’un daha sonra satrancı bırakarak ekonomiye yöneldiğini yazdı.

 
Satrançta ilerlemek için ABD’den ayrıldığını anlatan Rogoff, “Yugoslavya satrançta o zamanki Sovyetler Birliği’nin ardından ikinci sıradaydı. Sovyetlere gitmem mümkün olmadığı için ben de Yugoslavya’nın parçası olan Saraybosna’ya yerleştim. Bohem bir hayat sürmeye başladım. 5 yıldızlı otellerde satranç turnuvalarına katılıp tren istasyonlarında yaşıyor ve uyuyordum” dedi.
 

Artık oynamıyor

 
Ancak dünyanın en usta satranç oyuncularıyla karşı karşıya gelince hiç bir zaman ‘1 numara’ olamayacağını anlayan Rogoff, ekonomiye yönelmiş.

  
Bir konuda usta olmak için o konuya bağımlılık derecesinde ilgi duymak gerektiğini düşünen Rogoff, FT’ye satranç tutkusunu bir kenara bıraktığını ve artık neredeyse hiç oynamadığını da anlattı. Rogoff satrancın ‘oyun teorisi’ konusunda ustalaşmasına büyük katkısı olduğunu anlattı.   (Milliyet)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Kararsız Piyasalar…

Piyasalar yıl başından bu yana verilen ve verileceği vaad edilen likiditenin meltemini arkasına alarak yükseldiler. Komşu’nun ‘evrak-ı metrukesi’ tamamlayamaması, AB...

Kapat