Kritik Güne Sayılı Zamanlar; ( 21 Haziran Sabah Analizi )

EUR/USD ANALİZ

IMF ve AB, Yunanistan’a yardım için yeni kemer sıkma ve önlem paketinin meclisten geçmesini bekliyor. Diğer yandan Uluslar arası Para Fonu IMF, Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketini henüz gündemlerine almadıklarını belirtti. Uluslararası Para Fonu Başkan Yardımcısı John Lipsky, IMF’nin şu anda Yunanistan’a ikinci bir yardım paketini müzakere etmediğini açıkladı. Lipsky, IMF’nin önceliğinin 110 milyar Euro’luk ilk paketin beşinci yardım dilimi olduğunu belirtirken, “Yunanistan için şimdilik mevcut programa odaklandık” dedi. Yeni yardım ihtimalinin olduğunu ifade eden John Lipsky, ancak henüz Atina’dan herhangi bir talebin gelmediğini hatırlattı. IMF birinci başkan yardımcısı, Yunanistan’ın reformlarının yolunda olmasının, programı yoluna sokacak önlemler paketi üzerinde anlaşılması olduğunu söyledi.  Lipsky, aynı zamanda, Euro Bölgesi’nin de Yunanistan’ı finanse etmeyi sürdüreceği garantisi vermesi gerektiğini ifade etti. IMF’nin Euro Bölgesi ülkelerine yönelik 4. madde konsültasyon çalışmalarına ilişkin raporunda ise, Euro Bölgesi borç krizinin ekonomik toparlanmayı tehdit ettiği belirtildi. Euro Bölgesi’nin bunu kontrol altında tutmak için daha fazla işbirliğine gitmesi ve güvenin yeniden inşası için birlikte hareket etmesi gerektiği üzerinde duruldu. Avrupa’da bankacılık sektörünün güçlendirilmesinin birinci öncelik olduğu belirtilen raporda, dinamik ve istikrarlı ekonomik ve parasal birlik için daha fazla ekonomik ve finansal entegrasyonun zorunlu olduğuna dikkati çekildi.

Haftanın açılış gününde EUR/USD paritesi 1,4290 seviyelerinden 1,4190 seviyelerine kadar geriledi. Bu gerileme Euro bölgesindeki belirsizlikten kaynaklanan Euro’nun değer kaybetmesi olarak söyleyebiliriz. Bu gerileme sonrası kendisini 1,4230 seviyelerine taşırken Euro bölgesinin yardım paketinin onaylanması haberi paritede yükselişleri tetikledi. Sabah saatlerinde satış baskısı yaşanan parite öğleden sonra yerini alışlara bıraktı. ABD borsaları sonrasında da daha fazla hareket eden EUR/USD paritesi kendisini 1,4300 seviyesinin üzerine atmayı başardı. EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,4363 seviyesini gördü ve buradan geri dönerek şuanda 1,4330 seviyelerinde hareketine devam etmektedir. 1,4363 seviyesi aynı zamanda EUR/USD paritesinde önemli bir direnç konumundadır. Çünkü bu seviye 4 saatlik grafikte 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesidir. Bu direncin geçilmesi paritedeki alımları rahatlaştırabilir ve hedef olarak 1,4570 seviyesi olarak belirlenebilir. Ancak parite bu direnci geçemezse tekrar satış baskısı sonucu paritenin 1,4073 seviyesine kadar geri çekilmesine neden olabilir. Bugün akşam FED toplantısı başlayacak ve yarın akşama kadar devam edecektir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre parite ve emtiaların seyri değişecektir.

Pivot;1,4290

Destek; 1,4320-1,4240-1,4180

Direnç; 1,4400-1,4450-1,4500

GBP/USD ANALİZ

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de kredi genişlemesi sorun olmaya başladı. Bankaların yaşadığı kredi genişlemesi, analist ve regülatörlerin tepkilerine neden oldu. Regülatörler, yoğun taleple karşı karşıya olduğunu belirterek, ancak bankaların aldıkları riski yansıtacak karşılık oranları uygulamadığını söyledi.  ABD’de hem yatırımcıların artan kredi talebi, hem de bankaların kazançlarını artırma isteği, ülkede yaşanan kredi genişlemesine dikkat çekti.  ABD’deki kredi derecelendirme kuruluşları grubu DBRS, yatırımcıların kredi talebinin çok yüksek olduğunu, bunun da bankaların başlarını derde sokabilecek kredi anlaşmalarına sebep olduğunu savundu.

GBP/USD paritesi Bollinger Bandın alt kanal noktası olan 1,6115 desteğinden aldığı güçle gün içerisinde yükselmeye çalışmaktadır. EUR/USD paritesi gibi sabah saatlerinde satış baskısı yaşanan parite öğleden sonra yerini alışlara bıraktı. ABD borsaları sonrasında da daha fazla hareket eden GBP/USD paritesi kendisini 1,6200 seviyesinin üzerine atmayı başardı. Şuanda da 1,6210 seviyesinde hareketine devam eden parite için kanalın içinde kalmasına devam etmesi durumunda hedef olarak Bollinger Bandın orta kanal noktası olan 1,6323 seviyesi olarak belirlenmiştir. Bu direncin geçilmesi pariteyi daha da yükseltecek ve bandın üst kanal noktası olan 1,6539 seviyesine yaklaştıracaktır. Bugün akşam FED toplantısı başlayacak ve yarın akşama kadar devam edecektir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre parite ve emtiaların seyri değişecektir.

Pivot;1,6170

Destek; 1,6200-1,6150-1,6110

Direnç; 1,62601,6285-1,6325

USD/JPY ANALİZ

ABD´de Federal Açık Piyasa Komitesi bu hafta toplanacak ve karar sonrası yapılacak basın toplantısında Fed Başkanı Ben Bernanke ABD ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya dair görüşlerini açıklamak zorunda kalacak. Wall Street´in önde gelen iki CEO´su ikinci tur parasal gevşemenin sonlandırılması piyasada sürpriz olarak karşılanmamalı. CNBC´ye konuşan BlackRock CEO´su Steve Scwarzman, “Fed bunu yapacağını uzun zaman önce açıkladı. Bir şeyler gerçekleşmeye başlamadan önce insanların bunu olacağı hiç söylenmemiş gibi tepki vermesi çok ilginç.” dedi. Bank of America CEO´su Brian Moynihan da Schwarzmann´a katılıyor. CNBC´ye konuşan Moynihan, “Piyasanın anladığını düşünüyorum Bernanke önceliklerine dair çok açık davrandı. Çok merak edilecek bir şey kaldığını düşünmüyorum.” dedi ve faizi oranlarının daha uzun süre düşük kalacağını, faiz artışı için istihdamda iyileşme gerektiğin kaydetti.

Haftanın açılış gününde sakinliğini koruyan USD/JPY paritesi 80,35 seviyesi ile 80,05 seviyesi arasında sıkışıp kaldı. Gün içerisindeki önemli pivot seviyesi olan 80,50 ve 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 80,37 dirençlerinin önemli olması paritedeki yükselişleri sınırlandırmaktadır. Dolar ve Yen bölgelerinden herhangi haberin olmaması paritenin haftanın açılış gününde sakin olmasına neden olmaktadır. Bugün akşam FED toplantısı başlayacak ve yarın akşama kadar devam edecektir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre parite ve emtiaların seyri değişecektir. Parite çıkacak haberin seyrine göre netleşecektir. Eğer çıkacak haber Dolar’ın değer kaybına neden olabilirse paritenin 79,50 desteğini kırması kolaylaşacaktır. Bu desteğin kırılması var olan satış baskısını artıracak ve paritenin 78,25 ve 76,50 seviyelerini görmesini kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde yani FED’den çıkacak olan haber Dolar için olumlu olursa parite 80,50 direncini geçip 81 direncine yaklaşmak isteyecektir. Yapmış olduğumuz analizlerde yükselişlerin uzun vade beklenti olan düşüşler için fırsat olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Trendin düşüş olması paritenin yükselişlerini sınırlandırmakta ve bu yükselişler uygun satış fırsatları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot;80,50

Destek; 80,00-79,90-79,70

Direnç; 80,32-80,70-80,90

PETROL ANALİZ

Borç endişeleri ve küresel ekonomideki yavaşlamanın petrol talebini azaltacağı endişesiyle New York’ta petrol fiyatları dört ayın en düşük seviyesine indi. Emtia, bu yılki zirvesinden yüzde 20 oranında gerilemiş oldu. Avrupa hükümetlerinin Yunanistan’a yapılacak mali yardım konusunda uzlaşamaması ve Japonya’da ihracatın düşmesiyle vadeliler yüzde 2 düştü.  Danimarka’daki Global Risk Management’ta analist olan Thorbjoern Bak Jensen, “Esas endişe, Yunanistan’daki durumun 2008’deki gibi resesyona yola açması ve bu durumun fiyatları daha da düşürmesi” diye konuştu.

Siyah İnci haftanın açılış gününde 91,50 seviyesine kadar geriledi ancak buradan aldığı destekle tekrar yükselmeye başladı. Bu yükseliş siyah incinin 95 dolar seviyelerine yaklaşmasına neden olmaktadır. Uzun vade beklentilerinin yükseliş olması nedeniyle düşüşler alım fırsatları olarak belirlenebilir. Siyah inci 100 dolar seviyesinin üzeri ekonomi üzeri tehdit oluşturduğu için 114 seviyelerinden başlayan gerileme 91,50 seviyesine kadar sürdü. Bu düzeltme hareketi acaba hangi seviyeye kadar sürecek? Petrol fiyatları 92$ seviyesinin altında günlük kapanış yapması durumunda 90$ ve 85$ seviyelerine kadar gerilemesi beklenmektedir. Bu düşüşler uzun vade işlem yapabilmek için önemlidir. Çünkü Petrol fiyatlarında hedef hala 110$ ve 120$ olarak önemini korumaktadır. Petrol fiyatlarında hem alış hem de satış pozisyonları olan yatırımcılar satış pozisyonlarından aldıkları karları 85$-90$ dolar seviyeleri arasında kapatabilir. Bu emtiadan işlem girmek isteyen yatırımcılar ise bu düşüşleri alış pozisyonu olarak değerlendirebilir ve yükselişlerden kar elde edebilir. Bugün akşam FED toplantısı başlayacak ve yarın akşama kadar devam edecektir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre parite ve emtiaların seyri değişecektir.

Pivot; 92,00

Destek; 91,50-90,25-89,00

Direnç; 95,20-96,20-97,80

ALTIN ANALİZ

Avrupalı hükümetlerin Yunanistan’ı temerrüdden kurtarmak için verilecek yardım dilimi konusunda anlaşamadığı belirtilirken altın fiyatlarının yükselmesi bekleniyor. Altın fiyatları geçen ayki rekor seviyesinden yüzde 2.6 daha düşük seyrediyor. VTB Capital’dan Andrey Kryuchenkov’a göre, yaşanan kriz nedeniyle fiyatlarda yukarı yönlü seyir devam edecek. Bazı G7 ülkeleri maliye bakanları, bugün Yunanistan’ın içinde bulunduğu borç sorununu görüştü. IMF ve Avrupa Merkez Bankası yetkilileri dün de Lüksemburg’da bir araya gelerek Yunanistan’ın durumunu, AB-IMF kurtarma paketinin 12 milyar Euro’luk 5’inci diliminin serbest bırakılmasını ve yeni yardım paketini görüşmüştü. Bakanlar, dünkü görüşmelerde Yunanistan’ın gelecek ay verilmesi planlanan 12 milyar Euro’luk kredi dilimini alabilmesi için hükümetin harcamalarda 28 milyar Euro tutarında kesinti yapmasını şart koşmuştu.

Sarı maden sabah saatlerinde sakinliğini korurken 16.30’da Chicago Borsalarının açılması ile beraber sert hareketlerine kaldığı yerden devam etti. Gün içerisinde 1547 dolar seviyesine kadar yükselen sarı maden buradan geriledi ve şuanda da 1542 dolar seviyesine yakın hareketine devam etmektedir. Uzun vade beklentilerinin yükseliş olması altın fiyatlarında yaşanan geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesine neden olmaktadır. Ancak bugün akşam FED toplantısı başlayacak ve yarın akşama kadar devam edecektir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre parite ve emtiaların seyri değişecektir. Çıkacak sonuçta eğer FED faizlerini artırırsa bu Doların değer kazanmasına ve dolayısıyla Emtiaların gerilemesine yol açabilecekken, FED’in faiz artırmaması ve uzun süre düşük dolar politikasına devam edeceğiz kararı çıkması durumunda da var olan alım baskısı emtia fiyatlarının 1565 direncini geçmesine neden olacaktır. FED’den gelecek olan bu haberin piyasada çok derin izler bırakacağını ve haber açıklanana kadar destek-direnç kırılışlarına göre yada kısa süreli gir-çık (scalping) pozisyon almak riskimizi minimize edecektir.

Pivot; 1532

Destek; 1535-1528-1522

Direnç; 1545-1550-1554

Kudret AYYILDIR

BaşAnalist / LiderForex

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya paraları 5 gün sonra yeniden yükseldi

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'ın Yunanistan'da bir çözüm bulunacağını söylemesinin ardından Asya borsaları yükselişe geçti

Kapat