Kredi Patlaması Sürüyor

BDDK verilerine göre Mayıs’ın ikinci haftası sonunda da kredi patlaması sürdü.  BGC Partners Başekonomist’i Özgür Altuğ son veriyi değerlendiren notunda, Çarşamba günü TCMB PPK’dan en az 200 baz puan daha munzam karşılık artışı beklediğini yazdı.  Özgür Altuğ ayrıca, kredi/GSYIH oranını da hesaplayarak bu indikatörde azalma olup olmadığını gözlüyor.  Altuğ’un hesaplamalarına göre, azalmak bir yana, kredi /GSYIH oranı %13.2’den %13.7’ye yükseldi.  Kredi hacmindeki artışın örtülü hedef olan %20-25 düzeyine gerilmesi için, bu oranın %11’e düşmesi gerekiyor.

Yıl başından bu yana %11 artan toplam krediler, yıllık bazda ise hala %36.4 hızıyla büyüdü.  Geçen hafta aynı zaman döneminde artış hızı %35.1 olmuştu, ancak TL’nin dolara karşı değer yitirmesi kredilerin artış hızını suni olarak yüksek gösteriyor.  Yine de, tüketici kredilerinde artışın nerdeyse %42 yıllık tempoda sürmesi TCMB’nin alışılmamış para politikasının başladığından bu yana 5 aydan fazla geçmesine rağmen hiç bir netice vermediğini işaret ediyor.

EĞER, kredilerdeki artış kendiliğinden yavaşlamazsa, TCMB ilelebet munzam karşılıkları artırarak aşırı ısınma ile mücadele edemez.  Bir noktada faizlerin artması gerekecek.  Uzmanların ortak tahmini yıl sonuna kadar referans faizin 100 baz puan artacağı yönünde.  Biraz önce açıklanan TCMB Mayıs 2. Beklenti Anketin’de 12 ve 24 aylık enflasyon tahminlerinin yükselmesi, ekonominin yılın son çeyreğine kadar beklemeye tahammülü olmadığını gösteriyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye Yıllardır Rekor Hızla Büyüyor

Almanya’da yayımlanan “Welt am Sonntag” gazetesi, Türk ekonomisinin, hükümetin reform politikası sayesinde yıllardan beri rekor bir hızla büyüdüğünü yazdı.Gazetede Türk...

Kapat