Kredi Kartına 24 Ay Taksit Dönemi Bitiyor

Ekonominin yumuşak karnı cari açıkla mücadelede sert tedbirler  için seçim sonrasını bekleyen hükümetin yeni yol haritası yavaş yavaş  belli oluyor. Bir taraftan TMSF, mevduata verilen güvence sınırını  artırıp, bankalardan ekstra sigorta primi alarak en az 1 milyar TL  çekmeyi planlarken, vatandaşın harcamalarını finanse ettiği kredi  kartında ise son zamanlarda 24’e kadar çıkan taksitlerin 9 veya 12 ile  sınırlandırılması gündemde.

 
Bugüne kadar munzam karşılık  oranlarını artırarak, bankaların kredi maliyetlerini yukarı çekmeye ve  harcamaları frenlemeye çalışan ekonomi yönetimi ekstra silahları da  devreye sokacak. Bankalara kredi genişlemesinde yüzde 25 sınırına  uymaları gerektiğini defalarca belirten ekonomi yönetimi, bankaların  cebinden ekstra 1 milyar TL daha kaynak alacak bir formülü gündemine  aldı. TMSF aracılığıyla bankalardan kesilen sigorta primlerinde artış  hedefleniyor. Ancak asıl tedbirin harcama tarafında alınması gündemde.  Cari açıkla mücadele konusunda sert önlemler almaktan kaçınmayacağını  belirten hükümet, Hazine Müsteşarlığı koordinasyonunda tüm kurumların  katılımıyla bir eylem planı hazırlandı.
 

Plana göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yeni  dönemin de yine en önemli oyuncularından birisi olacak. BDDK, cari  açıkla mücadele de daha önce hiç denenmemiş bir yol olan kredi kartı  taksitlerini sınırlamayı da gündemine aldı.
 

Ekonomide sağlanan istikrar sonrasında kredi kartı taksitlerinin  24 aya kadar uzaması tüketimi patlatınca BDDK’nın bu konuda sınırlama  yapması gündeme geldi. Kurul’a yakın kaynaklar, “Taksitlerin yani  vadelerin uzaması tüketicileri de aslında zora sokuyor. Bu konuda yeni  düzenlemeler gündeme gelebilir” bilgisini verdi.
 

Eylem planına son şekli verilirken taksit sayısının en fazla 9 ile  sınırlandırılması gündeme geldi. Ekonomi kurmaylarının büyük bölümünün  de 9 taksit sınırına sıcak baktığı, bunun harcamalar üzerinde orta  vadede bir baskı oluşturabileceğinin düşünüldüğü belirtiliyor.  Tartışılan bir diğer olasılık ise taksit sınırının hemen 9’a  çekilmemesi ve öncelikle 12 ile sınırlandırılması.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Robert Shiller: ABD Tekrar Resesyona Girecek

Ekonomist Robert Shiller’e göre, ABD’nin tekrar resesyona girmesi  yönünde büyük bir olasılık sözkonusu.   ABD konut piyasasından gelen verilerin uyarı...

Kapat