Konut alacaklara müjde!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu`nun (BDDK) 2011 yılında aldığı kararlar sonucu artan konut kredisi faiz oranları düşüş eğilimine girdi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan, bankalarca TL üzerinden açılan konut kredilerine uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranları incelendiğinde, faiz oranlarında son haftalarda görülen düşüş eğilimi, konut kredisi faiz oranlarında seyrin aşağı yönde olduğunu gösteriyor. Özellikle 2011 yılının ikinci yarısından itibaren konut kredisi faiz oranlarının 3 Şubat itibariyle düşüş eğilimine girerek aylık yüzde 1,10`lara gerilediği görülüyor.

BANKA FAİZLERİNDEKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

“GYO HİSSELERİNE İLGİ ARTACAK“

Analistler, geçtiğimiz sene konut kredisi faiz oranlarındaki artış nedeniyle performansları baskı altına giren GYO hisselerinin, faiz oranlarındaki düşüş eğilimiyle birlikte GYO hisselerine ilginin artacağını düşünüyorlar.

Yatırım Finansman GYO Analisti Hüseyin Merdan Geyik, Gazeteport`a yaptığı değerlendirmede, 2011’in ikinci yarısından itibaren kredi faiz oranlarındaki artışlardan dolayı Emlak Konut GYO ve Sinpaş GYO’nun performansının baskı altında olduğunu kaydederek, kredi faiz oranlarındaki aşağı yönlü eğilim, 2B yasası ile ilgili gelişmeler ve yabancılara konut satışının önünü açan mütekabiliyet yasasının GYO hisselerinin performansını olumlu etkilemesini beklediklerini belirtti.

Bir süredir yüzde 1.13-1.14 seviyelerinde olan aylıkandnbsp; konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.10 seviyesine gerilemesinin sert bir düşüşe işaret ettiğine değinen Geyik, aylık konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.0 seviyesine doğru gerilemeye devam etmesi halinde GYO şirketlerine olan ilginin artacağı beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi.

BGC Partners GYO analisti Zeynep Karaman, gelecek olan yasaların 2012 yılında GYO’ları olumlu etkileyebileceğini bildirdi. Akbank’ın Mart sonuna kadar uyguladıkları konut kredisi kampanyası haricinde henüz başka bir bankanın faiz oranlarında indirime gitmediğini kaydeden Karaman, düşüşün genel trend olması durumunda kötü hava şartlarından olumsuz etkilenen sektör için olumlu bir gelişme olabileceğini bildirdi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Kapalıçarşı’da Yükseldi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 4 Aralık 2013 vadeli...

Kapat