Konut alacaklar dikkat!

Vergi uzmanlarından, konutlarda KDV’nin bölgelere göre kademeli olarak belirleneceği yeni düzenleme konusunda uyarı geldi.

Ceren Dilekçi / Thelira

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek`in geçtiğimiz günlerde açıkladığı, KDV oranının metrekare yerine konutun değerine göre belirlenmesine yönelik yapılacak değişikliğin evini henüz teslim almayanları da kapsayacağı belirtiliyor.

Konut teslimlerinde 149 metrekareye kadar yüzde 1, üzerine ise yüzde 18 KDVandnbsp; uygulaması yerine bölgelere göre kademeli KDV oranı belirlenerek konut değerine göre vergilendirmeye geçiliyor.

SÖZLEŞMEYE DİKKAT

Vergi uzmanları, en erken 2013’te başlaması öngörülen yeni sistemin, evin şimdi parasını ödese dahi, teslim almayanları da kapsayacağını kaydediyorlar.

Vergi Uzmanı Sezgin Özcan, KDV’de verginin teslimle doğduğunu kaydederek, mevcut yasal düzenlemeye göre, teslim tarihindeki KDV oranının geçerli olduğunu belirtti.

”Kişi eve ne zaman girerse girsin, ne zaman teslim alırsa teslim tarihindeki KDV oranı esas alınır. Evi 2013’te teslim alacaksa ve KDV oranı artmışsa KDV’si artar” diyen Özcan, artan KDV’yi müteahhitin mi alıcının mı ödeyeceğinin sözleşmeye göre tayin edildiğini bildirdi.

FİRMALAR KENDİLERİNİ SAĞLAMA ALIYORLAR

Vergi uzmanı Erdoğan Sağlam ise değerlendirmesinde, konut satışlarında faturanın yapı kullanım izninin alınmasının ya da fiilen anahtar tesliminin gerçekleşmesinin ardından kesildiğini ve KDV yükümlülüğü doğduğunu bildirdi.

Müteahhitlerin geçmişte kısa süre için KDV indirimlerinde sorunlar yaşadığına değinen Sağlam, sorunların yaşanmasını önlemek amacıyla müteahhitlerin ”Teslim tarihinde geçerli KDV oranı neyse ona göre müşteri KDV ödemek zorundadır” hükmünü koyduklarını dile getirdi.andnbsp; Mevcut duruma göre, peşin faturanın kesilmesini engelleyen düzenlemenin olmadığını, hukuken geçerli olduğunu bildiren Sağlam,andnbsp; firmaların fatura düzenleyerek kendilerini sağlama almaya çalıştıklarını söyledi.

NE YAPILMALI?

KDV oran artışının yapılması durumunda, daha önce proje üzerinden veya inşaat devam ederken konut alanların KDV yönünden korunması gerektiğini kaydeden uzmanlar,andnbsp; proje üzerinden veya inşaat devam ederken yapılan satışlarda, kararnamenin yayımlanması itibariyle ”kat irtifaklı arsa tapusu” almış olanların, KDV oranlarının yüzde 1 olarak uygulanacağı yönünde yapılacak bir düzenlemenin sorunu çözeceğini belirtiyorlar.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Futbol Dünyasında ŞOK: Etik Kurulu Şike Var Dedi

F.Bahçe’nin iddianamede yer alan İstanbul BŞ, Eskişehir, Karabük ve G.Birliği ile oynadığı maçlarda şike yaptığına kanaat getirildi. Trabzon’un Sivas-F.Bahçe maçında...

Kapat