Kömürün Fiyatı Adeta Altınla Yarışıyor

Uluslararası piyasada bu yılın başında  tonu 130 dolar olan satış fiyatı 215 dolara yükselen taş kömürü, fiyat artışında adeta altınla yarışıyor. Fiyat artışıyla sürekli rekor kıran   ”sarı maden” de olduğu gibi yerin metrelerce altından çıkarılan ve demir çelik   sanayinin vazgeçilmez girdisi konumundaki koklaşabilir özellikteki taş kömürü de   sürekli değer kazanıyor.
 

Koklaşabilir kömür ticaretinin merkezlerinden Avustralya’da bu yılın ocak   ayında yaşanan sel felaketinde ülkenin en büyük kömür üreticisi Queensland   eyaletinde yıllık 90 milyon ton üretim yapan madenleri su basması, Çin ve   Hindistan’daki artan yoğun talep, kömür fiyatlarının yıl başında 130 lira olan   ton fiyatını sürekli yükseltiyor.

 
Nisan ayında 190 dolar civarına çıkan kömür fiyatı, özellikle yer üstünde   açık üretim yapan işletmelerin rezervinin azalmasıyla da artarak 215 dolara   ulaştı.

 
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, AA muhabirine   yaptığı açıklamada, havzadan ürettikleri yaklaşık 1 milyon 700 bin ton kömürün 1   milyon 100 bin tonunu Çatalağzı Termik Santralına sattıklarını söyledi.
 

Maden ocaklarından 450-500 bin ton arasında metalürjik karakterli kömür   üretiklerini anlatan İnan, şunları kaydetti:

 

”Selin Avustralya’daki kömür üretimini olumsuz etkilemesi dünyada   koklaşabilir metalürjik karakterli kömür fiyatlarının hızla yükselmesini   tetikledi. Çin’den sonra Hindistan da çok büyük tüketici olarak piyasaya girdi.   Japonya termik santraller konusunda daha istekli davranıyor. Artık eskisi gibi   açık işletmelerden büyük makinelerle yapılan üretimler de yok. Üretimler yer   altına çekildi. Bu da maliyetleri arttırdı. Bütün bunlar bir araya geldiğinde   kara elmasın fiyatı sürekli artmaya başladı. Kömürde fiyat artışının sürmesi   bekleniyor. Ham madde ihtiyacı başlı başına büyük problem. Kömür satış   fiyatlarını takip ediyoruz, biz de ona göre satışlarımızı belirliyoruz.”
 

İnan, Türkiye’nin taş kömürü ihtiyacının yıllık 20 milyon ton civarında   olduğunu, bunun yüzde 8-9′unu ancak temin edebildiklerini kaydetti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya borsaları haftanın ilk gününden zararda

Almanya'nın ortak tahvil çıkarılmayacağını söylemesinin ardından Fed'in piyasaları sakinleştirmekte yetersiz kalması, Asya borsalarını aşağı çekti

Kapat