Komşular dünyaya İMKB`den açılacak

İMKB bölge lideri olmak için yeniden yapılanıyor. Yeni teknoloji platformuyla komşu ülkelerdeki yatırımcılar, New York borsasına ulaşmak için İMKB`yi kullanacak

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), yerli ve yabancı yatırımcıların daha aktif kullanımı için yeniden yapılandı. İMKB Başkanı İbrahim Turhan yeni yapılanma hakkında detaylı bilgiler verirken, dünyanın önde gelen borsalarıyla işbirliğinin artırılacağını ifade etti.

İMKB`ye yeni bir teknoloji platformu kazandırıldığını belirten Turhan, New York, Frankfurt ve Roma gibi dünyanın önce gelen borsaları ya da Kazablanka, Tayland gibi gelişen borsalarla işbirliğini geliştireceğiz.

Türkiye ve yakın coğrafyadaki yatırımcılar İMKB üzerinden, dünyanın önde gelen borsalarına ulaşma imkanı bulacak şeklinde konuştu. Sermaye Piyasası Kanunu`ndaki kapsamlı değişikliklerden sonra dünyanın gelişmiş borsaları gibi İMKB`nin de bir şirket olacağını söyleyen Turhan, Bundan sonra da özelleştirme ve halka arzın yapılması gündeme gelecek dedi.

TEK PAZAR YERİ

Turhan, İMKB`nin değişim hareketi içinde piyasaların dikey entegrasyonunun da bulunduğunu, bu yolla sermaye piyasalarındaki araçların tek bir platformda toplanacağını ifade etti. Tek bir erişim noktası üzerinden ürünlerin alınıp satılmasına izin verecek bir yapılanma kuracağız. Takasbank`taki aynı müşteri hesabından, her türlü menkul kıymet alınıp satılabilecek diyen Turhan, bu işlemlerin tümünün tek bir pazar yerinde yapılacağını belirtti.

Sukuk yakında işlem görecek

ŞU anda ürün çeşitliliği az, kısa sürede yeni ürün çeşitleri olacak. Varlığa dayalı menkul kıymetler gelişiyor. Sukuk, yani kira sertifikaları yakında işlem görecek. Diğer sermaye piyasası araçları piyasaya girecek. İlgili piyasalarla anlaşma sağlanabilirse, ticari ürünler de çeşitler arasına girecek.

KOSGEB`den halka açılacaklara destek

HALKA açılmak isteyen KOBİ`lere KOSGEB 100 bin lirayı bulan bir katkı sağlıyor. Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) tüm KOBİ`lere açık. KOBİ`lerin piyasa danışmanlığı başta olmak üzere, bağımsız denetim kuruluşlarından alacakları hizmetler ile SPK ve İMKB`ye ödenecek kabul ve kayıt harçlarının yüzde 75`ini KOSGEB karşılıyor. Geri ödemesi de yok. Danışman şirketler KOBİ`lere halka arz sürecinde tüm yapısal dönüşümlerde yardımcı oluyor.

Bin şirketlik borsa

ŞUBAT sonu itibariyle İMKB`de işlem gören şirket sayısı 374, hedefimiz bunu en az 1.000`e çıkarmak. İstanbul Sanayi Odası`nın (İSO) açıkladığı Türkiye`nin en büyük 500 şirketi arasında 28, en büyük 1.000 şirketi arasında ise 127`si İMKB`ye kote. Bu sayıları artırmak ve 1 milyon 500 bin olan yatırımcı sayısını da yukarılara taşımak istiyoruz.

Hedef bölge lideri olmak

HEDEF Ortadoğu, Afrika ve Türk Cumhuriyetleri`nin en güçlü borsası olmak. Bölgedeki borsaların merkezi olacağız. Borsada hisseleri işlem gören şirketlerin piyasa değerlerinin milli gelire oranı yüzde 25`ler seviyesinde. Önümüzdeki dört yıl içinde bu oranı milli gelirin yüzde 80`ine getirmeyi planlıyoruz. Bu da yaklaşık 1 trilyon liralık artış anlamına gelir

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Murat Yülek: Ekonomi Yavaşlarken Bütçe Eğilimleri

Sanayi üretimi Ocak ayında yavaşladı. Bu yılın başlarından itibaren kredi büyümesindeki yavaşlama da iç talepte paralel bir yumuşama görünümünü destekliyor....

Kapat