Komşu’da Ayaklanma Hazırlığı

130 milyar euroluk kurtarma paketiyle iflası şimdilik ertelenen Yunanistan’da ek kesintilere karşı sendikaların öncülüğünde dev protesto gösterileri başladı.

İflasın eşiğindeki Yunanistan, 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketinin onaylanmasıyla şimdilik rahat bir nefes aldı. Ancak alacağı ek tedbirler halkı yeniden harekete geçirdi. Yunanistan’ın önde gelen memur ve işçi sendikaları, ek kesintilere karşı protesto ve grev çağrısında bulundu. Atina yönetimi, Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan Troyka heyetinin talep ettiği acil önlemlere ilişkin yasalara son şeklini verdi. Yunanistan’ın birçok kentinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek gösterilerde şiddet olayları yaşanabileceği kaygısı hâkim.

DEMİR BARİ YERLER HAZIR

Şimdiye kadar çok ciddi bir kemer sıkma paketi uygulanan Yunanistan’da, ekonomik zorluklara uzun süre katlanmaları gerektiğini gören halk, rahatsızlığını grev ve protestolarla gösteriyor. 1 milyonu aşkın sendika üyesi, ek kesintiler kadar ülkenin iflastan kurtulma karşılığında Troyka’nın kontrolüne geçmesine de tepkili. Yunan polisi, Sintagma Meydanı’nda toplanan göstericilerin daha önce yaşanan parlamento işgali girişimini önlemek için ek tedbir ve reformların oylanacağı Yunan Parlamentosu’nun çevresini demir bariyerlerle kuşattı. Öte yandan Yunanistan, iki ay önce onayladığı 2012 bütçesini Troyka’nın 3.2 milyar euroluk ek onlem paketleri nedeniyle revize etti. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bulunan Kıbrıs Bankası da Yunanistan’ın borçları nedeniyle 2011 yılında 1.3 milyar euro zarar ettiğini açıkladı.

Fitch: Temerrüt riski yüksek

130 milyar euroluk yardım paketi, Yunanistan’ın kredi notunu da kurtaramadı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden kredi notunu CCC’den C’ye indirdi. Ülkenin kısa vadede temerrüde düşme olasılığının çok yüksek olduğunu bildiren Fitch, “Borç takası sonrasında Yunanistan’ın yeni kredi notu temerrüt sonrası yapı ve kredi profiline göre yeniden değerlendirilecek” açıklamasında bulundu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Üst Kurul Kulisi: Amaç, Ercan Gül’ü Yeniden Atamak

AKP Grupbaşkanvekili Nurettin Canikli’nin verdiği yasa teklifinin asıl amacının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül’ün yeniden atanmasının...

Kapat