Komşu mallarına Türkler`den talep yağdı

Yunanistan`daki 50 milyar euroluk özelleştirmelere Türkler`den talep yağıyor. Türk firmaları limanlardan enerjiye, bahis oyunlarından emlağa kadar birçok alanda Komşu`ya çıkarma yapacak

Yunanistan`ın 50 milyar euroluk özelleştirme programına Türk firmalardan büyük ilgi geldi. Özellikle enerji, altyapı, emlak ve gayrimenkul geliştirme alanlarının öne çıktığı özelleştirmelere 15 Türk firmasının katılması bekleniyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/ Türk-Yunan İş Konseyi`nin düzenlediği Yunanistan`da Özelleştirme, Satın Alma ve İş Fırsatları başlıklı toplantıda Türk firma enflasyonu yaşandı. 120 Türk katılımcının geldiği toplantıda yer bulunamadı. Yunanistan Özelleştirme Ajansı Özelleştirme Programları Koordinatörü Panos Protopsaltis, 2012`nin ilk yarısında OPAP`ın yüzde 29`unun, ikinci çeyreğinde maden şirketi Petroleum`un yüzde 35`inin satışa çıkacağını dile getirdi.

HEDEF FONLAR DEĞİL

Protopsaltis, hedef kitlenin fonlar olmadığını, Yunanistan`ın geleceğine, potansiyeline inanan girişimcileri beklediklerini ifade ederek, Türk iş dünyasının, ilgi göstermesi halinde, enerji, altyapı, emlak ve gayrimenkul geliştirmede daha etkin olacağını düşünüyoruz dedi.

Türk-Yunan İş Konseyi Eşbaşkanı Selim Egeli ise enerji ve gayrimenkule talep olduğunu, 1.5 aylık süreçte, Türkiye`den 15`e yakın firmadan talep geldiğini bildirdi. Türk işadamlarının bugüne kadar enerji üretimi ve dağıtımı, ticari limanlar, havalimanlarının işletmesi, turizm ve özelleştirme kapsamında gayrimenkul geliştirmesine açacağı arazilere ilgi gösterdiğini bildiren Egeli, Büyük alışveriş merkezleri kurmak istiyorlar dedi.

`Küçük limanları kendimiz, büyüklere ortakla girebiliriz`

Türkiye`de liman yatırımları bulunan Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Nas, İzmir Limanı`nda olduğu gibi büyük firmalarla ortak girişim kurarak büyük limanlara girebiliriz dedi. Global Liman İşletmeleri Genel Müdürü Saygın Narin ise, Bizim Kuşadası`nda yabancı bir ortağımız var. Royal Carribean Cruise Line ile birlikte talip oluruz dedi.

Enerjide yüzde 50-50 ortaklık

Yenilenebilir enerji üretimi ve ticareti konusunda faaliyet gösteren ve iki ay önce Türkiye`de ofis açan Energa`nın Türkiye Temsilcisi Vassilis Sakas ise bir iki ay içinde bir ortaklık anlaşması imzalayacaklarını söyledi. Sakas, Yüzde 50-50 ortaklık düşünüyoruz. Türkiye- Yunanistan ve Bulgaristan arasında elektrik ticareti yapmayı düşünüyoruz dedi.

Yunan lotosuna Türk `iddaa`sı

Yunanistan`ın devlet piyango oyunlarının OPAP`ın özelleştirmesine Türkiye de imza atmaya hazırlanıyor. Türkiye`de Mehmet Emin Karamehmet ile ortak olarak şans oyunları iddaa`yı alan Intralot Genel Direktörü Nicos Fouskolagoudais Türkiye`deki ortakları ile özelleştirmeye girebileceklerini söyledi. Fouskolagoudais, Yönetim kurulu kararı ama biz Yunanistan`daki özelleştirmeye girme konusunda her türlü olasılığa açığız dedi.

Uzun vadeli düşünülerek hareket edilmeli

Yunanistan Yatırım Ajansı Başkanı Aris Syngros ise yatırımların iki ülkeyi bir araya getireceğine inandığını ifade ederek, Yunanistan`da destekleyici bir yatırım ortamı, düşük kurumsal vergi oranları, şeffaf ve başarılı bir yatırım çerçevesi bulunduğunu anlattı. Turizm, yenilenebilir enerji sektörlerine işaret eden Syngros, enerji projelerine yapılacak yatırım tutarının 16.4 milyar euro olmasının beklendiğini belirtti. Syng- ros, arazilerden turizm tesislerine, hava meydanlarından limanlara, kadar devam edecek uzun bir süreç bulunduğunu söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Gozler Merkez’de..

Çin’in benzin fiyatlarinaalti haftada ikinci kez zam yaptigina iliskin gelen haberler sonrasindaekonomik aktivitenin yavaslayacagina dair artan kaygilar global piyasalardasatis egilimi...

Kapat