Kırgızistan, Petrol Ürünleri İhracatını Yasakladı

Kırgızistan hükümeti, petrol ürünlerinin ihracatını yasakladı.

 
Başbakan Almazbek Atambayev’in, iç talebin karşılanması için benzin ve   motorinin ihracatının 6 ay süreyle yasaklanmasını öngören kararnameyi imzaladığı   belirtildi.
 

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ilgili bakanlıklar, Avrasya   Ekonomik Topluluğu (EVRASEZ), Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Yürütme Komitesi   ile Dünya Ticaret Örgütü nü (DTÖ), Kırgız hükümetinin aldığı kararı konusunda   bilgilendirecek. Milli İstihbarat Komitesi, Gümrük Komitesi, Mali Polis ve Sınır   Birliklerine, petrol ürünleri kaçakçılığının engellenmesi talimatı verildi.
 

Rusya’nın bazı bölgelerinde geçen Nisan ayında benzin sıkıntısı ortaya   çıkması üzerine Rus hükümeti, önlem olarak 1 Mayıs’tan itibaren, benzin ihracatı   üzerindeki vergi oranını artırarak üretici firmaların benzini yurt dışı yerine iç   piyasaya satmalarını sağlamaya çalışmıştı.
 

Bu kararın ardından, Tacikistan’daki yüksek akaryakıt fiyatları yüzünden   Kırgızistan’dan bu ülkeye yönelik satışlarda artış görülmesi üzerine güney   eyaletlerinde akaryakıt açığı oluşmuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Juncker: Yardım Paketi Kararının Eylül Ayına Bırakılması İyi Değil

Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı  Jean-Cluade Juncker, Yunanistan’a yeni yardım paketi konusunda kararın Eylül   ayına bırakılmasının iyi bir fikir olmadığına...

Kapat