Kira Beyanname Sayısı 520 Bini Geçti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün itibariyle alınan kira beyanname sayısının 520 bini geçtiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kira geliri beyannamelerini, vergi dairesine gitmeden, internet üzerinden hızlı, kolay ve masrafsız bir şekilde alma imkanı getiren “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi”nin, Mart başından itibaren hayata geçirildiğini hatırlattı.
Şimşek, dün itibariyle 2011 yılına ait alınan kira beyannamesi sayısının 520 bini geçtiğini ve bu sayının geçtiğimiz 3 yılın aynı dönemleriyle karşılaştırıldığında 2 kat daha fazla olduğunu söyledi.
İlk defa mükellefiyet açtırarak kira beyannamesi veren mükellef sayısının da 150 bine ulaştığını ifade eden Şimşek, bu sayının da geçtiğimiz 3 yılda ilk defa beyanname veren mükelleflerin toplam sayısından daha fazla olduğunu belirtti.

Yurt dışındaki vatandaşlar da sistemden faydalanabilecek

Bakan Şimşek, son günlerde, yurt dışında yaşayan ve kira beyannamesi vermek isteyen ancak MERNİS’te (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) adres kaydı olmayan vatandaşların bu sistemi kullanarak internet üzerinden beyanname vermek için yoğun talepleri olduğunu ifade ederek, bu kapsamdaki vatandaşların da internet üzerinden kira beyannamesi verebilmelerine imkan sağlayacak şekilde sistemde gerekli düzenlemelerin yapıldığını kaydetti.
Şimşek, artık MERNİS’te adres kaydı bulunmayan vatandaşların, bundan sonra yurt dışından herhangi bir aracıya ihtiyaç duymaksızın kira beyannamelerini internet üzerinden verebileceklerini bildirdi. Şimşek, sağlanan bu kolaylıktan, yurt içinde yaşayıp MERNİS’te adres kaydı olmayan mükelleflerin de faydalanabileceğini söyledi.
İlk mükellefiyet açma imkanı

 

Sistemin sağladığı en büyük avantajlardan birinin daha önce hiç beyanda bulunmamış vatandaşların, vergi dairesine gitmeden bu sistem üzerinden ilk mükellefiyet açma ve beyanname verebilme imkanının sağlanması olduğuna işaret eden Şimşek, “Ayrıca, kira gelirini elden tahsil eden vatandaşlarımız da, bilgilerini sistem üzerinden girmek suretiyle beyannamelerini kendileri oluşturup gönderebiliyor” dedi.
Öte yandan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile ilgili olarak kameraların karşısına geçmiş ve vatandaşlara YouTube’dan çağrıda bulunmuştu.

 

Bakanlık tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde ünlü komedyen Cem Yılmaz da YouTube aracılığıyla vatandaşları vergi ödemeye çağırırken, sistemin nasıl işlediğini anlatmıştı. Alışveriş merkezlerinde de standlar kurulmuş ve vatandaş bilgilendirilmişti.

 

Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi Sistemi ile verginin tabana yayılması, doğrudan vergilerin payının artırılması amaçlanıyor.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Koza Altın – Endeks Üstünde Performans; Net Kar Beklentiler Dahilinde

Net kar piyasa beklentilerinde geldi  Koza Altın 4Ç’de beklentiler paralelinde 167 mn TL net kar açıkladı. Bizim öngörümüz ise karın...

Kapat