Kılavuz Merkez Bankası

Yılın ikinci Enflasyon Raporu’ndan sonra gerçekleştirilen Mayıs ayının ilk beklenti anketine ilişkin sonuçlar açıklandı. Beklenti anketinin detayları, MB’nin iletişim stratejisinin etkisini görmek açısından önem taşıyor.
 

Yıl sonu enflasyon beklentisi neredeyse değişmeyerek %6,9 seviyesinde kalıyor (mod %7 seviyesinde sabit). Buna karşın orta vadeli enflasyon beklentilerinin bir miktar arttığı görülüyor. 12 aylık ve 24 aylık TÜFE beklentileri sırasıyla %6,81 (bir önceki anket döneminde %6,79, mod %6,8’ten %7’ye yükseldi) ve %6,32 (bir önceki anket döneminde %6,28, mod %6’da sabit) seviyelerine yükseliyor.

 Kaynak: TCMB, İş Yatırım

*Aynı ay içindeki iki anket dönemi ortalaması alınmıştır

Risk göstergeleri geçmiş yıl ortalamalarının altında bir oynaklığa sahip. 24 aylık beklentilere ait risk göstergelerinde bir miktar yukarı yönlü hareket olsa da, miktarı son derece sınırlı. Oynaklığın az olması, aylık bazda beklentilerin üzerinde enflasyon rakamları gelse bile, beklentilerdeki bozulmanın sınırlı seviyede ve yavaş gerçekleşebileceğine işaret ediyor. Bu da MB’ye iletişim stratejisi için zaman kazandıracaktır.

 

Kaynak: TCMB, İş Yatırım
 

Katılımcıların faiz beklentilerinin şekillenme sürecinin devam ettiğini düşünüyoruz. Üç aylık dönem için faiz artışı beklentisi ortada. Ancak altı ay ve sonrasında faiz arttırımı beklentisi net bir şekilde devam ediyor. Miktarlarda sınırlı bir gerileme var gibi görünse de, mod rakamındaki oynama beklentilerdeki yukarı yönlü kırılganlığı gösteriyor.
 

Genel olarak beklenti anketi sakin bir resim çiziyor. Ama bu durum kalıcı mı yoksa beklentilerin şekillenmesi için zamana ihtiyaç duyulması nedeniyle geçici mi? Top ortada görünüyor. Yine de MB’nin son Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini gerçekçi bir şekilde yukarı çekmiş olmasının MB’ye zaman kazandırdığını düşünüyoruz. Katılımcıların MB’nin aynı gerçekçiliği para politikası yönetiminde de göstereceğini düşünmeleri, şimdilik beklenti anketinden çıkan resmi olumlu etkiliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Apo’dan Savaş Tehdidi

Apo avukatları vasıtası ile 15 Haziran’a kadar Kürt sorununa çözüm istedi, aksi halde “kıyamet” tehdidinde bulundu.  Güneydoğu’da ise Hizbullah’a bağlı...

Kapat