Kıbrıs Rum Kesimi Çöpe Doğru Gidiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu   Fitch, Kıbrıs Rum kesiminin kredi notunu indirdi. Fitch yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum kesiminin ”A-” olan kredi notunu   iki kademe birden düşürerek ”BBB”ye çektiğini, kredi notunun görünümünün ise   ”negatif” olduğunu bildirdi.
 

İndirimle birlikte Kıbrıs Rum kesiminin kredi notu çöp seviyesi   ”junk”ın sadece iki kademe üzerinde bulunuyor.
 

Fitch kredi notunun indiriminin ”gerçek ve beklenen mali gerilemeyi”   yansıttığını ve Kıbrıs Rum kesiminin borçlarını yeniden finanse etmek için   uluslararası borç piyasasında kaynak bulmasının zor olacağını beklediğini   belirtti.
 

Kuruluş, Kıbrıs Rum kesiminin elektriğini sağlayan Vasiliko elektrik   santralinin devre dışı kalmasına yol açan 11 Temmuz’daki patlamanın ekonomiyi   olumsuz etkileyeceğini, böylece bütçe açığının bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın   yüzde 7′sine yaklaşmasının beklendiğine işaret etti.
 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de geçen ay Kıbrıs Rum   kesiminin ”A2” olan kredi notunu iki basamak düşürerek ”Baa1”e indirmişti

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
11 Ağustos 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Fransız Hükümeti, Çarşamba günü yeni vergi zamlarını, harcama kesintilerini ve diğer bütçe önlemlerini değerlendirme kararı aldı. Fransa, ülkenin...

Kapat