Karamsarlık borsaları aşağı çekiyor!

Yunanistan`ın temerrüte doğru ilerlediği ve Fed`in QE3 konusundaki görüş ayrılığına ilişkin endişeler New York Borsası`nı aşağı çekti

ABD Merkez Bankası Fed`in yetkililerin tahvil alımlarını artırması konusunda görüş ayrılığı yaşadığını söylemesi ve Yunanistan`ın temerrüte doğru ilerlediğine ilişkin endişelerin etkisiyle New York Borsası dün ekside kapandı. Standardandamp;Poor`s 500 Endeksi, 2. kez üst üste geri adım attı.

Apple Inc., yüzde 3.3`lük rallisini geri iade ederek yüzde 2.3 değer kaybetti ve 8 gündür devam eden yükselişini sonlandırdı. Deereandamp;Co.`nun 2012`ye ait kazanç tahminlerini düşürmesinin ardından yüzde 5.4 gerilemesiyle sanayi hisseleri Sandamp;P 500 Endeksi`nde yer alan 10 sektör grubunun düşüşüne öncü oldu. Ekonominin göstergesi olarak görülen Dow Jones Transportation Ortalaması, CSX Corp. ve Union Pacific Corp.`un yüzde 2.8`in üzerinde değer kaybetmesi üzerine yüzde 2 düşüş kaydetti.

Sandamp;P 500 Endeksi daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu yüzde 0.4`lük kazançlarını geri iade ederek, günü yüzde 0.5 kayıpla 1,343.23 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi de yüzdeandnbsp; 0.8 düşüşle 12,780.95 puana geriledi.

İnsanların Yunanistan konusunu ertelemeye çalıştığını ve akıllarından uzaklaştırmaya çalıştıklarını belirten Huntington Asset Advisors`ın fonandnbsp; yöneticilerinden Peter Sorrentino, herkesin kafasında bu durum daha fazla ertelenirse her şeyin daha kötü olacağı düşüncesi var ve bu düşüncenin esiri olduk dedi.

Hisse senetleri, Yunanistan`ın önümüzdeki ayki itfasını gerçekleştiremeyeceğine ilişkin endişeler üzerine düştü. Bu akşam beklenen 130 milyar euroluk kurtarma paketinin verilmesi kararı en erken 20 Şubat`a ertelendi. Kararın Yunanistan`da yapılacak genel seçimlerden önce alınmaması ise daha büyük bir olasılık olarak görülüyor.

Fed`in son toplantısının tutanakları ise birkaç yetkilinin tahvil alımlarının artırılmasını düşündüğü, ancak birçoğunun buna karşı çıktığını gösterdi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şirket Haberleri

AFYON Ciments Francais’in, Afyon Çimento Sanayii Turk A.Ş.’deki (“Afyon”) hissedarlığının tamamının satışı için Ciments Francais tarafından başlatıldığı duyurulmuş olan satış...

Kapat