Kara Kıtaya Yatırıma Ne Dersiniz?

Son birkaç senedir yatırımcıların Afrika Kıtası’na bakışında dramatik bir değişim gerçekleşti.  Afrika pazarlarından pek çok kuruluş, bölgede etkinlik göstermeyen şirketler için sağlam temeller sağlıyor. Neden? Çünkü yüksek olan getiriler, uzun vadede daha da sürdürülebilir görülüyor.
 

McKinsey Global Enstitüsü’nün son raporuna göre Afrika ekonomisinin nabzı son 5 senedir oldkça hızlandı ve ticari canlılık kıtayı beslemeye başladı. 2000 – 2008 yılları arasında GSYİH yıllık % 4, 9′luk bir artış sergiledi ve büyümenin sadece %24′lük kısmı Afrika’nın doğal zenginlikleri ile ürünlerine olan küresel talep ile ilişkilendirilebilir.
 

Büyüme, devletin bürokratik engelleri azaltmak, makro-ekonomik koşulları iyileştirmek ve yabancı yatırımcılarla yeni ortaklıklar kurma isteği doğrultusunda gerçekleştirdiği hamleler ile hız kazandı.

 
Dünyada çapında gelişmekte olan pazarlara yönelik gerçekleştirilen Otel Yatırımları Konferansı’nın Organizatörü Jonathan Worsley, “Bir süredir Afrika’nın yüksek potansiyelinin farkındayız ve otel yatırımları konferansının ( 26 – 27 Eylül Casablanca) gerçekleştirilmesi adına bölgedeki danışmanlar ve hükümet ile aktif ilişkiler içindeyiz.Birçok büyük otel markasının Afrika kıtasının gerçek potansiyeliyle tanışması ile birlikte Afrika, bu markaların kalkınma listelerinde öncelikli bir konum elde edecek. Accor, Marriott ve Rezidor bölgeye kalkınma direktörlerini yerleştirdi” şeklinde görüş bildiriyor. Worsley sözlerine “Birçok problem anlaşılabilir olarak bu bölgede, işlerin başarılı bir şekilde nasıl yürütüleceğine dair olan bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Burada devlet görevlilerinin büyük bir efor sarf ederek gidermeye çalıştığı birçok zorluk var. Konferansın amacı, delegelere başarılı yatırımcıların ve şirketlerin bu zorlukların üstesinden nasıl geldiğini göstermek ve bölgeye daha fazla otel yatırımı çekmek için ortaklarla gerçekleştirilecek çalışma yollarının keşfedilmesi” diyerek devam ediyor.

 
Jong Lang LaSalle, Hotels EMEA’dan Jalil Mekouar “Afrika iş yapmak için her zaman en uygun ülke olmayabilir, fakat bunu şimdi gerçekleştirecek olanların elde ettiği getiri oldukça büyük olacaktır” şeklinde görüş bildiriyor. Yakın zamanda yayınlanan JLL’nin Casabalanca’dan Cape Town’a sınıflara göre uluslararası gayrimenkul talebi raporuna göre Afrika’daki hızlı büyümenin Afrikalı orta sınıf nüfusunun yükselişi sonucu gerçekleşti. Bu büyümeönümüzdeki 10 yıl içinde gelişen küresel ürün talebi ve artan altyapı yatırımları ile birlikte devam edecek.

 
Otel Yatırımları Konfernası’nda konuşma yapacak olan Fas Krallığı Turizm Bakanı HE Yassir Zenagui, Fas’ın turizmden elde edilen gelirini iki katına çıkarmak için oluşturulan multi milyarlık devlet planlarını kapsayan 2020 vizyonunu açıklayacak. Bir dizi yatırımıyı kendisine çekmesi beklenen Akdeniz ve Afrika’nın en büyük limanı projesi olan Tanger Mad’ın genişlemesi gibi pek çok plan şu an geliştirme aşamasında. (Parc)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
27 Mayıs Forex Piyasaları Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'a ilişkin tartışma ve yorumlar arasında Lüksemburg Başbakanı ve Euro Grubu Başkanı  Jean-Claude Juncker ‘in sözleri dikkat çekiyor....

Kapat