Kara Bulutlar Olsa da Gökyüzü Mavi

Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, “2012 belirsizliklerle dolu olsa da ikinci yarıda durum düzelir” diye konuştu.

 

Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, 2012’nin belirsizliklerle dolu bir yıl olacağını ancak Türkiye’nin en az yüzde 4 büyüyeceğini söyledi. Radikal’in içinde Avrupa Birliği’nin (AB) kriz sürecini iyi yönetemediğini söyleyen ve durumu “ağır çekim tren kazası” olarak niteleyen Aslan, AB Merkez Bankası’nın 490 milyon euroluk operasyonunun olumlu etki yapacağını dile getirdi. Aslan, “Gelişmekte olan ülkelere güçlü para akımları devam edebilir. Türkiye’nin cazibesi de sürüyor” dedi. Aslan, Merkez Bankası politikalarına da destek çıkarak “Kafa karıştıracak bir durum yok” diye konuştu.
 

İKİNCİ YARI OLUMLU OLACAK

 
Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, düzenlediği toplantıda 2011 yılını hem sektör hem de bankası açısından değerlendirdi, 2012 hedeflerini açıkladı. Avrupa’da yaşanan krizi değerlendirirken, “Kara bulutlar olsa bile gökyüzünün maviliğinden şüphe duymuyoruz” yorumunu yapan Aslan, Avrupa krizine ilişkin, “AB Merkez Bankası’nın piyasaya sürdüğü 490 milyar euro zordaki ülkelerin tahvillerine gitmedi. Para piyasada dolaştı. Merkez Bankası’na geri gitti. Şimdi bu paranın bir yerlere gitmesi gerekiyor. Türkiye gibi gelişmekte olan güvenilir ülkelere gidebilir. Yani Türkiye her iki durumda da kazançlı çıkar” yorumunu yaptı.
 Aslan, Türkiye’ye ilişkin tahminlerinde ise 2012’nin ikinci yarısından itibaren Türk Lirası’nın dövize karşı değer kazanmaya başlayacağı ve faizlerin yönünün aşağı döneceği öngörüsünde bulunarak “Kurda geri dönüş bekliyoruz. Doların 2012 sonunu 1.75’ten kapatacağını öngörüyoruz. Faiz oranları yüzde 10 seviyelerinden şu anda yüzde 16 seviyelerine çıkmış durumda. Faizde de yine yılın ikinci yarısında geri dönüş olur. Biz yılın son döneminde faizin tekrar yüzde 9 seviyesine dönmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 
1000 PERSONEL ALACAĞIZ
 
 
2011 yılının Halk Bankası açısından olumlu geçtiğini de anlatan Aslan, “2009’dan bugüne kadar toplam 146 şube açtık. Bu yılki hedefimiz 60 yeni şube ve 1000 yeni personel almak” diye konuştu.

 
TAKSİ DURAKLARINA BÜYÜK İLGİ

 
Müşteri memnuniyeti açısından da engelliler için yeni hizmet başlattıklarını, erişilebilir ATM’ler oluşturduklarını kaydeden Aslan, 30 olan sayının 120’ye çıkacağını belirtti. Taksi Durakları projesini de anlatan Aslan, “Durak sayısı 48’e yükseldi. 19 bin liraya mal ettiğimiz taksi durakları hem taksicilerimiz için iyi bir ortam sağlıyor hem de bize destek oluyor” dedi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bu tuvalet 130 bin dolar

72 bin adet kristal taşla bezeli olan tuvalet Japonya'da 130 bin dolardan satışa çıkardı

Kapat