Kar Yağışının Günlük Faturası: 9 Milyon Lira Zarar

Olumsuz hava koşullarının en büyük faturası havayollarına çıktı. Günde 300′e yakın seferin iptal edildiği havacılık sektörünün günlük zararı 9 milyonu buldu.

 
Pazar gününden beri etkisini sürdüren kötü hava koşulları başta havayolu olmak üzere kara ve denizyolu seferlerini de olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Tüm yurtta etkili olan yağışların yarattığı olumsuz koşulların en büyük maliyeti ise havacılık sektörüne çıktı.
 

Kar yağışının başladığı ilk günlerde 190-200 civarında olan havayolu seferi iptalleri dün itibariyle 300′ü buldu. Sadece Türk Hava Yolları dün itibariyle 210 seferi iptal edilirken Atlasjet’in 25 seferi gerçekleştirilemedi. Diğer özel havayollarıyla birlikte bu sayı 300′ü buldu.

 
THY’nin 30 Ocak Pazartesi sadece 190, 31 Ocak Salı günü 105 seferi gerçekleştirilememişti. Türkiye Özel Havacılık İşletmeleri Derneği Genel Sekreteri (TÖSHİD) Genel Sekreteri Musa Alioğlu, basit bir hesapla 200 kişilik uçaklarla yapılan seferlerin kişibaşı ortalama 150 TL uçak biletinden hesaplandığında günlük maliyetinin 9 milyon TL’yi bulduğunu söyledi. Kar yağışının etkili olduğu ilk günlerde ise bu maliyet günde 5 milyon TL’yi buluyordu. Bu maliyetin 5 günde toplam 30 milyon TL’yi bulması bekleniyor.
 

BİLET PARALARI ÖDENECEK
 

Bu arada uçak seferi iptal edilen yolculara istedikleri takdirde bilet paralarının geri ödeneceği bildirildi. Havayolu yetkilileri biletlerin istenirse başka bir uçuşta kullanılmak üzere açığa alınabileceği bilgisini de verdi. Uçuş iptallerinden dolayı ciddi bir yoğunluk yaşarken uçakları iptal edilen her yolcuya mesajla iptal duyurusu iletildi. 
 

THY 118 seferini iptal etti
 

Elverişsiz koşullar hava ulaşımını da olumsuz etkiledi. THY, Atatürk Havalimanı’ndan iniş ve kalkışlı 118 uçak seferini iptal etti.
 

Türk Hava Yolları (THY), elverişsiz hava şartları nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan iniş ve kalkışlı 118 uçak seferini iptal etti.
 

THY’nin Atatürk Havalimanı’ndan yapılması gereken TK 2642 sefer sayılı Elazığ, TK 2454 Adana, TK 2576 Denizli, TK 2010 Kayseri, TK 2704 Erzurum, TK 2200 Kahramanmaraş, TK 2662 Sivas, TK 2730 Ağrı, TK 2504 ve 2552 Muğla, TK 2414 ve TK 2426 sefer sayılı Antalya uçuşları iptal edilirken, İzmir ve Ankara’ya olan bazı seferlerde de iptaller gerçekleşti.

 
THY ayrıca, dış hatlarda da Brüksel, Hamburg, Hannover, Berlin, Venedik, Cenevre, Oslo, Lyon, Madrid, Lefkoşa, Milano, Tiran, Tiflis, Nürnberg, Saraybosna, Almati ve Odessa’nın da bulunduğu çok sayıdaki seferi iptal ederken, diğer seferler de gecikmeli olarak yapılıyor.
 

Bu arada, British Airways’in Londra-İstanbul seferi de karşılıklı olarak iptal edildi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kamuya 600 Personel Alınacak

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’na 400 Vergi Müfettiş Yardımcısı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun taşra teşkilatına 200 Sosyal Güvenlik Denetmen...

Kapat